» 
»
 

Antibiyotik kullanımına erken yaşta başlayanlar alerji riski altında

Alerji pek çok insanın muzdarip olduğu bir rahatsızlık ancak bunun antibiyotikle ne ilgisi var demeyin. Uzmanlar araştırdı, sonuçlar ise ilginç.

Bilim adamlarının antibiyotik kullanımı üzerinde yaptıkları araştırmalara göre erken yaşta maruz kalınan antibiyotik kullanımı, kişilerin ileri yaşlarda alerji geliştirme riskini oldukça arttırıyor.

Ocak 1966 ile Kasım 2015 yılları arasında Hollanda’da bulunan Utrecht Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcı. Dr. Fariba Ahmadizar ve çalışma grubu, egzama riski üzerinde yapılan 394 bin 517 kişinin dahil olduğu 22 çalışma ve saman nezlesi üzerine yapılan 256 bin kişiyi içeren 22 çalışmayı inceleyerek bazı sonuçlara ulaştı.

Araştırma sonuçlarını Londra Uluslararası Avrupa Solunum Derneği Konferansı kapsamında bilim adamları açıkladı. Buna göre dünyaya geldikten sonra ilk iki yıl içinde antibiyotik verilen kişilerin ilerleyen yıllarda egzamaya yakalanma risklerinin yüzde 15-41 arasında, saman nezlesi geliştirme risklerinin ise yüzde 14-56 arasında değiştiği belirtildi.

Açıklanan sonuçlara göre çocuklarda antibiyotik kullanımı büyüdüklerinde egzama ve saman nezlesi geliştirme risklerini arttırıyor. Araştırmacılar bunun nedenini ise bağırsaklardaki mikroorganizmaları antibiyotiklerin parçalaması ve bağışıklık sistemini düzenlemesinden kaynaklandığını bildirdi.

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde büyük rolü olan antibiyotik kullanımı penisilinin keşfi ile birlikte arttı. Ancak bakteriler, zamanla antibiyotik direnci oluşturdu ve bu da büyük bir riske dönüştü. Yine de enfeksiyon halinde antibiyotik kullanılmadığı durumlarda en basitinden zatürre bile ölümcül bir hastalığa dönüşebiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *