» 
 

Anzer Balı'nın fiyatı dudak uçuklatan türden!

Dünyaca ünlü Anzer Balı Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretiliyor ancak fiyatı da dudak uçuklatıyor. Arap Krallar Anzer Balı için sıraya girdi bile. Peki Anzer Balı nerede satılıyor ve fiyatı ne kadar işte detaylar...

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretimi yapılan ve tüm dünyaca bilinen Anzer Balı satışları başladı. 3 bin rakımın üzerindeki yaylada üretilen balın üretiminde bu yıl rekor kırıldı ve yaklaşık 2 bin 500 kilo bal üretimi gerçekleşti. Hacettepe Üniversitesi’nde tahlil edilen Anzer Balı'nın arasında müspet sonuçlananlar etiketlenip satışa sunuldu.

Anzer Balı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek’in yaptığı açıklamaya göre, mühürlenerek özel şişelerde satışa sunulan Anzer balının kilosu 900, yarım kilosu 470 lira, 250 gramı 250 liradan satışa sunuluyor. 1700 kilo olarak gönderilen balın 1300 kilosundan olumlu sonuç alındığını ifade eden Civelek, 1 kg, yarım kio ve 250 gramlık şişelerde satışın gerçekleştiğini belirtti. Tüketicilerin de şişelerin üzerindeki fiyat etiketi, kurşun mühür ve güvenlik etiketlerine dikkat etmelerini isteyen Civelek, polen fiyatları hakkında da bilgi verdi. buna göre 100 gram polen 130 TL, 200 gram polen 240 TL, 400 gram polen ise 470 TL’den satılıyor.

Civelek 2 bin civarında sipariş verildiğini ve aralarında Katar Emirliği ve Birleşik Arap Emirliği’nin de bulunduğu 1.5 ila 2 ton arası Anzer Balı siparişinin olduğu bilgisini paylaştı. Balların üniversite onayı olmadan satılmadığını kaydeden Civelek, 1984 yılında Prof. Dr. Kadriye Sorgun ve ekibinin Anzer’deki endemik çiçek türleri üzerinde yaptıkları uzun çalışma neticesinde Anzer florasını belirlediklerini ve üniversitede buna bağlı olarak iki tür analiz yapıldığını belirtti. Bu çiçeklerden bir tanesinin dahi balda bulunmaması durumunda Anzer balı olarak kabul edilmediğini ifade eden Civelek, ikinci analizinin ise şeker ile ilgili olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *