» 
»
 

Aort yırtılması konusunda bazı yaş grupları büyük risk taşıyor!

Son dönemde büyük merak uyandıran ve daha önce pek duyulmamış bir durum olan aort yırtılması nedir sorusuna dair açıklamalar konunun uzmanından geldi. Prof. Dr. Doğan, 40 ve 50 yaş arasındaki kişilerin risk grubunda olduğunu belirtti.

Aort yırtılması yaşayan hastaların yüksek tansiyonu olan ve kalp kapağında doğuştan ileri gelen bozukluk olan veya aort duvarında bu tür bir yapısal bozukluktan söz edilebilecek kişilerde görülebileceğini belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kasım Doğan, aortu yırtılan hastalara müdahalede ilk 48 saatin önemi ve aort yırtılması nedenleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özellikle risk grubunda bulunan 40 ila 50 yaş aralığında bulunan kişilerde görülebilen aort yırtılmasına ilişkin bilgi veren Doğan, aort nasıl yırtılır konusunun pek çok soru işaretine neden olduğunu belirtti. Doğan, genel olarak aort yırtılması meydana gelen hastaların 40 50 yaş arasında olduklarını, doğuştan kalp kapağı ya da aort duvarı yapısal bozuklukları taşıdıklarını ifade etti.

AORT DAMARININ YIRTILDIĞI NASIL ANLAŞILIR? 

Bu tür aort yırtılmalarında erken tanının oldukça önemli olduğuna değinerek aynı zamanda cerrahi müdahale ve sonraki sürecin de önemini vurgulayan Prof. Dr. Doğan, aort yırtılması belirtileri olarak, çok şiddetli göğüs ağrısı meydana gelebileceğini ve bu ağrının yırtılır şekilde sırta doğru yayıldığını kaydetti. Hastaneye başvurmak zorunda kalan hastaların ağrılarının kendiliğinden geçmediğine dikkati çeken Doğan, çoğu zaman bu ağrının kalp krizi ağrısıyla karışabildiğini de ifade etti. Bu ağrıyı kalp krizinden ayırt edebilmek için ise birkaç basit test yapıldığını belirterek aortta yırtığın başladığı noktanın BT Anjiyografi ile belirlenebildiğini ve yırtığın nereye kadar uzandığını görebilmenin de bu şekilde mümkün olduğunu belirten Doğan, kesin aort yırtılması tanısı koyabilmenin ise Tomografi ya da Ekokardiyografi ile mümkün olduğunu kaydetti.

Hastalığın oldukça hızlı ilerleyebildiğini ve sonuçların çok ciddi olabildiğini belirten Doğan, hastaların çoğunlukla hastaneye gelemeyerek yolda ya da evde hayatını kaybettiğini, hastaneye yetişebilenlerin ise geçen her saatte yüzde 1 oranında ölüm oranında artış olacağını da ifade etti. Ağır durumda hastaneye gelen hastalara normal şartlarda 3 seansta yapılması gereken operasyonun 5-6 saat süren tek bir seansta yapılmasından dolayı cerrahi müdahalenin de oldukça zor olduğuna dikkatleri çeken Kasım Doğan, hastaların bu gibi durumlarda aortasının değiştirilmesi gerektiğini, ayrıca kalbi beslemekte olan koroner damarların işlevini kaybetmiş olmasından dolayı hastaya koroner bypass uygulamanın da gerekebileceğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *