Apple, AB'nin 13 milyar avroluk vergi borcu kararına temyiz başvurusu yaptı

Apple'ın İrlanda'daki faaliyetleri nedeniyle AB geriye dönük 13 milyar avro vergi borcu çıkarmıştı. Apple karara karşı hukuki süreci başlattı ve temyiz başvurusu yaptı.

Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Apple, İrlanda'daki faaliyetleri nedeniyle AB ile mahkemelik oldu. AB Komisyonunun bu faaliyetler nedeniyle geri dönük çıkardığı 13 milyar avro vergi borcu karşısında Apple, AB'nin sulh hukuk mahkemesi olarak çalışan Lüksemburg'daki ilk mahkemesine resmen temyiz başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

Apple'ı 3 yıl süreyle inceleyen AB Komisyonu, İrlanda'daki faaliyetlerinden ötürü yararlandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna karar vermişti. Komisyon, 2003-2014 yılları arasındaki döneme dair Apple'ın 13 milyar avroyu faizi ile birlikte ödemesine hükmetmişti.

AB Komisyonu, bir AB üyesi ülkede kamu desteklemelerinin nasıl sağlandığına ve sektördeki rekabete aykırı bir durum olup olmadığına dair denetleme yapma yetkisine sahip. Apple'ın soruşturmasında İrlanda'da faydalandığı vergi uygulamaları incelenmiş ve AB kurallarına aykırılık tespit edilerek bu karar verilmişti. Şimdi ise Apple, AB'yi tek taraflı hareket etmekle ve geçmişe dönük İrlanda'daki vergi kurallarını değiştirmekle itham ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *