Apple FaceTime uygulaması nedeniyle davalık oldu

iPhone telefonunda FaceTime uygulaması kullanan bir sürücünün 5 yaşındaki Moriah Modisette'nin hayatını kaybettiği kazaya sebep olması iddiasıyla Apple'a dava açıldı.

Teknolojide dünya devi Apple FaceTime uygulaması ile bilindiği üzere görüntülü görüşme yapma imkanı sağlıyor. Texas'da 2014 yılında meydana gelen kazada sürücünün FaceTime uygulamasını kullanıyorken 5 yaşındaki Moriah Modisette adlı küçük kızın ölümüne yol açan bir kazaya sebep olduğu gerekçesiyle aile Apple'a dava açtı. Küçük kızın ailesi Apple'ı sürüş sırasında FaceTime kullanımını engellemeye yönelik bir sistem geliştirmemekle suçluyor.

Davada Garrett Wilhelm sanık sıfatıyla yargılanıyor. Wilhelm'in uygulamayı kullanmasını engelleyebilecekken Apple'ın sorumsuz davrandığı ve gerekli sistemi telefona yüklemediği iddia ediliyor. Apple'ın halihazırda dikkatsiz sürücüleri engelleyen bir sistem için patenti olduğu halde bu sistemi iPhone'e yüklemediği belirtilen davada, söz konusu teknolojinin GPS izleme sistemi ile sürücülerin hızları görülüyor ve yüksek hızda seyreden araç sürücülerine mesaj gönderilebildiği ya da akıllı telefonun bazı özelliklerinin otomatik olarak devre dışı bırakılabildiği belirtiliyor.

iPhone telefonunda FaceTime uygulaması açıkken aracıyla seyir halinde olan sürücü Garrett Wilhelm, 2014 yılında Texas eyaletinde cipiyle Modisette ailesinin içinde bulunduğu araca arkadan çarpmış ve James ile Bethany çiftinin kızı 5 yaşındaki Moriah kazada hayatını kaybetmişti. Polise ifade veren Wilhelm, FaceTime kullandığı sırada kaza yaptığını itiraf etmiş, yapılan ilk incelemede ise uygulamanın Wilhelm'in iPhone marka telefonunda hala aktif olduğu tespit edilmişti.

Davaya ilişkin Apple açıklama yapmadı ancak davaya konu olan "sürücü kilit sistemi" için gerekli patent başvurusunu 2008'de yaparak 2014 yılında patent aldığı bilgisi verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *