Apple şarj cihazları için oluşan sahte ürün piyasası tehlike saçıyor!

Apple onaylı olduğu düşünülen ve özellikle internet üzerinden satılan şarj cihazlarının güvenlik testlerini geçememesi önemli bir tehlikeye işaret ediyor. Testlerden geçemeyen şarj cihazları özellikle Apple iPhone, iphone 6, iphone 6S ve 6S Plus, iPhone 7 ve İphone 7 Plus kullanıcıları için elektrik çarpması riskini de beraberinde getiriyor.

Apple fiyatlarında koruduğu standardı ve kaliteye verdiği önemle biliniyor. Apple ana ürünlerindeki yüksek fiyat aksesuarlar, şarj cihaz ve üniteleri gibi yan ürünler için de geçerli. Apple şarj cihaz ve kablolarının da orjinal fiyatlarının yüksek olması nedeniyle oluşan 3. parti alternatif ürünler aslında Apple onaylı gibi gösterilse de hiçbir güvenlik testinden orjinal Apple ürünleri gibi geçemiyor.

İngiltere'nin tüketici haklarıyla ilgili çalışmalar yürüten kuruluşu tarafından yapılan güvenlik testlerinde Apple tarafından onaylı olduğu düşünülen ürünlerin aslında büyük tehlike saçtığı ortaya çıktı. Piyasada bulunan üçüncü parti sözde Apple onaylı şarj cihazlarının sadece yüzde 1'i güvenlik testlerinden geçebildi.

Apple tarafından tespit edilen ve bir çok ülkede piyasada bulunan ürünlere İngiliz kuruluşu tarafından yapılan testler sahte şarj cihazı satışının Apple kullanıcıları için çok büyük sorunlara yol açacağı gerçeğini ortaya çıkardı.

400 farklı şarj cihazı modeline uygulanan testlerde bu cihazlardan sadece 3'ünün Apple kullanıcıları için elektrik çarpması gibi büyük riskleri taşımadığı diğer tüm cihazların bu riski taşıdığı ortaya koyuldu.

Sektör uzmanları yapılan testlerde ortaya çıkan sonuçlardan sonra kullanıcıların çok dikkatli olması gerektiği hususunda hem fikir. Onaylı olduğu düşünülerek satın alınan şarj cihazı ve kablo gibi yan ürünlerin insan hayatını tehikeye attığı uzmanlar tarafından vurgulanırken alınan cihazların özellikle kalite kontrol testlerine ilişkin işaretleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesi büyük önem taşıyor.

Şarj cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?

Uzmanlar Apple onaylı olduğu iddiasıyla satışa sunulan şarj cihazlarını alan kullanıcıların özellikle cihaz uçlarının prizlere düzgün yerleşiyor olduğundan emin olmaları gerektiğini belirtiyor. Ayrıca şarj cihazının kutusu ve cihaz üzerinde kalite kontrol testleri ve uygunluk işaretleri özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer husus. Kullanıcı uyarısı bulunmayan cihazların tercih edilmemesi ve satın alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar kalite kontrol testlerine ilişkin bilgilerin de cihaz dökümanları içerisinde olup olmadığına bakıması gerektiğini vurguluyor.

Orjinal ürünlerin tercih edilmesinin önemine işaret eden uzmanlar yüksek fiyatlara rağmen Apple'ın kendi sitesi üzerinden satışını yaptığı şarj cihazı, priz ve kablo gibi ekipmanlarının tercih edilmesini öneriyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *