» 
 

Araç sahipleri müjde! Zorunlu Trafik Sigortası ucuzluyor

Zorunlu Trafik Sigortası'nda tavan fiyatların açıklanmasına çok az bir süre kala Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yeni yapılan değişiklikle araba ile birlikte şoföründe sigortalanacağını belirtti

Araç sahiplerine müjde Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek'ten geldi. Zorunlu Trafik Sigortası'nda serbest trafiyeye geçince haliyle fiyatlarda da yüzde 200'lere varan artışlar olmuştu. Tavan fiyat artışının durdurulacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu hafta içinde tavan fiyatların açıklanacağını belirtti. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Zorunlu Trafik Sigortası'nda prim artışına son veriliyor. İngiltere sistemi gibi bundan böyle şoförler de sigortalanacak. Arabadan çok şoförün sigortalanması konusuna vurgu yapan Şimşek deneyimsiz şoförleri risk altında olmaktan kurtulmalarını sağlayacak. Bununla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Yani taşıtların yanında sürücü de güven altına alınacak. 2014 yılında 15 milyon 91 bin 331 satış gerçekleşirken, 2015 yılında ise 15 milyon 967 bin 643 satış gerçekleşti. Kabaca bir hesapla 4 milyar 893 milyon 135 bin, 2015 yılında ise 6 milyar 149 milyon 197 bin liralıkta prim üretimi gerçekleşti. 2016 yılında ise zorunlu trafik sigortası yaptıran araç sayısı ise 200 bin dolaylarında artış gösterdi. Buna karşın 2014-2016 döneminde ise 12 milyar 286 milyon 712 bin 793 lira ise sigorta şirketleri tazminat ödemek zorunda kaldı. 

HER DAİREYE OTOPARK GELİYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek trafiğe kayıtlı araç sayısının da 21 milyonu seviyelerini aştığını söyleyerek otopark sıkıntısını çözmek için de değişiklikler yapıldığını belirttti. Türkiye'deki otopark sıkıntısına çözüm getirecek sistem ise Japonya'da bulundu. Yapılan incelemelerde Japonya'daki mekanik sistemli otoparkların Türkiye'ye uyarlanması gündeme geldi. Konuyla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Otopark yönetmeliği Revizyonu çalışmalarını hızlandırarak Japonya'daki otopark sistemini Türkiye'ye getirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Önceki sistemde 3 daire için toplamda 20 metrekare otopark alanı emsal harici sayılıyordu. Şimdi ise yapılan değişiklikle 1 daire için 40 metrekare otopark alanı olarak sayılabilecek. Bu uygulama daire sahipleri arasında memnuniyetle karşılanırken, halen 1 otoparkı 3 daire kullanıyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *