» 
 

Araç sahiplerine yeni düzenleme: Motorlu Araç Trafik Belgesi kalkıyor

TÜVTÜRK'ten yapılan açıklamaya göre motorlu araç trafik belgesi uygulaması kalkıyor. Artık muayene geçerlilik süreleri sadece Araç Muayene Raporunda yer alacak.

Ülke çapında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca belirlenen standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK motorlu araç trafik belgesi hakkında açıklama yaptı. Buna göre araç sahiplerine bu belge artık verilmeyecek. Onun yerine getirilen yeni düzenleme ile araçların muayene geçerlilik süreleri sadece TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu'nda yer alacak.

1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklik uyarınca Motorlu Araç Trafik Belgesi verilmesi uygulaması artık kaldırıldı. Söz konusu belgenin artık verilmemesi nedeniyle muayenesi yapılan araçların sahiplerine verilen Araç Muayene Raporunda muayene geçerlilik süreleri yer alacak.

TÜVTÜRK UYARDI
Yapılan açıklamada araç sahipleri araç muayene raporlarını sürekli araçlarında bulundurmaları hususunda uyarıldı. Yetkili makamlarca yapılan yol denetimlerinde bu belgenin araçta bulunmasının araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında kolaylık sağlayacağı belirtildi.

Motorlu Araç Trafik Belgesi nedir?
Eski adıyla ruhsat olarak bilinen ve iki parçadan oluşan belgelere artık Motorlu Araç Trafik Belgesi deniliyor. Bu belgeler ise Araç Tescil Belgesi ve Motorlu Araç Trafik Belgesi'nden oluşuyor. Yeni düzenlemeyle artık bu iki belgeden Motorlu Araç Trafik Belgesi artık kullanılmayacak. Ancak Araç Tescil Belgesi kullanılmaya devam edecek.

İlk muayene süresini henüz doldurmamış araçların mevcut Motorlu Araç Trafik Belgeleri muayene yaptırana kadar saklanacak. İkinci el araç alacaklar da eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi'ni muayene geçerlilik sürelerini takip edebilmek amacıyla istemeli.

Araçlarını muayeneye götürecek olanların ise bir şey yapmalarına gerek yok. Sadece muayene sonrasında yeni muayene geçerlilik süresi Motorlu Araç Trafik Belgesine işlenmeyecek. Onun yerine TÜVTÜRK tarafından araç muayene raporu verilecek ve burada geçerlilik süresi yer alacak. Bu raporu da her zaman aracınızda bulundurmanız gerekiyor.

Araçlarını yeni muayene ettirenlerin ise muayene raporlarını araçlarında bulundurmaları yeterli. 1 Temmuz sonrası satın alınan ya da ruhsatı yenilenen araçlarda muayene sürecinde bir değişiklik olmayacak. Son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde Diğer Bilgiler alanında yer alması gerekiyor. Eğer bu bilgi yer almıyorsa Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvurarak muayene geçerlilik tarihinizi öğrenmeniz mümkün. Araç muayene raporunu kaybedenler için ise herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonundan muayene raporu alınabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *