» 
 

Araçlarda cam filmi yasağı kalktı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Araçların Üretim, Tadil ve Montajı (AİTM) Hakkında Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yaptı. Trafik polisi ve sürücüleri karşı karşıya getiren Cam filmi ise yasak kapsamından kaldırıldı…

27 Ekim tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, geçtiğimiz günlerde metrobüs şoförüne şemsiye ile saldırılması sonucu yaşanan üzücü olayla gündeme gelen ve toplu taşımaya yönelik kullanılan araçlarda sürücüyü koruma amaçlı konulan emniyet kabininin nasıl olması gerektiğine belirleyen hükümler açıklandı.

 Öte yandan yine Özgecan cinayeti ile kamuoyunda uzun süre gündemde kalan toplu nakliye araçlarındaki emniyet sorununun giderilmesi için şehir içi otobüsler, minibüsler ve vasıtalar için acil durum butonu, kamera sisteminin zorunlu hale getirmelerine ilişkin standartlarda belirlendi.

Trafik polisleri ve araç sürücüleri arasında büyük tartışmalara sebep olan araç camlarına film kaplaması filmin onaylı firmalarca üretilmesi koşuluyla yasak kapsamından kaldırıldı.

LPG/CNG dolumu istasyonlarında dolumu yapan personelin mağduriyetini ortadan kaldırmak için dolum ağızları yukarı aldırılarak ve 10 yıl olarak belirlenen tank değiştirme süresi, CNG tanklarında 20 yıla, LPG tanklarında ise 15 yıla çıkarıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *