» 
 

Arama yapılan araçtan 857 bin 500 paket kaçak sigara çıktı

Ankara'da Gümrük Muhafaza ekiplerinin gerçekleştirdiği iki büyük operasyonda 7 milyon 250 bin lira değerinde 867 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi. Kaçak sigaraların bulunduğu taşıyıcı acente ve alıcı firma sahipleri hakkında soruşturma başlatıldı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin Ankara'da gerçekleştirdiği iki büyük operasyonda 867 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi. Terör örgütü ve organize suç örgütlerinin önemli derecedeki finans kaynağı olan sigara kaçakçılığı konusundaki kararlılıklarını çalışmaları ile sürdürmekte olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ayrıntılı analizler sonucunda Birleşik Arap emirlikleri çıkışı olan iki yük gemisinin kaçak sigara getirdiği bilgilerine ulaşıldı. Gemiler, Bakanlık Komuta Kontrol Merkez'nde gemi takip programı üzerinden takibe alındı.

İki gemiden birinin Ambarlı Kumport Limanı'na yaklaştığı görüldü. Riskli olarak değerlendirilen konteynerlarda çerçeve olduğu beyan edildi. 17 bin 500 kg ağırlıkta olan ve içerisinde ahşap çerçeve olduğu iddia edilen konternerlarda yapılan incelemelerde belirtildiği üzere ahşap çerçeveden sadece 243 adet bulundu. Konternerın içerisinde 3 milyon TL civarında değeri olan kaçak sigara ve diğer eşyalar ele geçirildi. Takipte olan ikinci gemi ise Marmara Denizi'ne girdiği sırada İstanbul Gümrük Muhafaza birimlerince fiziki takibe alındı. Konternerin limana indirilmesi ile x-ray cihazından taraması yapıldı. 

Tütün dedektör köpeği olan Lily ile sağlanan kontrollerde Lilly yoğun tepki verdi. Konteynerlarda ıslak mendil olduğu iddia edilince açılan konternerlarda yasa dışı yollardan Türkiye'ye getirilerek satışa hazır yabancı meşeili 510 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. Yapılan iki büyük operasyonda da ele geçirilen 867 bin 500 paket kaçak sigaraların piyasadaki değeri ise yaklaşık 7 milyon 250 bin TL civarında olduğu belirtildi. İki kaçakçılık olayından taşıyıcı acente yetkilileri ve alıcı firma sahipleri hakkında kaçakçılık suçlaması ile Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *