» 
»
 

Arka koltukta kemer takma zorunluluğu: 92 lira ve 15 puan cezası var!

İçişleri Bakanlığınca, ticari taksi ve otomobillerde arka koltukta oturanların kemer takma zorunluluğunun hatırlatıldığı genelde valiliklere gönderildi ve emniyet kemeri ile ilgili denetimlerin arttırılması talimatı verildi.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan uygulamaya göre emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda emniyet kemerinin bulundurulmaması ya da kullanılmaması durumunda 2016 yılında 92 lira ceza veriliyor. Sürücülere ise 15 ceza puanı veriliyor. İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelge ile bu kanunu hatırlattı ve arka koltukta oturanların emniyet kemeri takma zorunluluğu olduğu, bu nedenle ticari taksi ve otomobillerde denetimlerin arttırılması yönünde talimat verildi.

Valiliklere gönderilen genelgede, geçen yıla göre bu yıl trafik kazalarında yüzde 9.8 azalma olduğu vurgulanarak ölümlü trafik kazası oranının 2020 yılına kadar yarı yarıya azalması için yeni stratejiler belirlendiği bildirildi.

Denetimlerin daha sıkı uygulamaya konulacağının kaydedildiği genelgede ticari taksiler de dahil olmak üzere, arka koltukta oturan herkesin emniyet kemeri takması zorunlu olduğunun altı çizildi. Araç hareket etmeden öncelikle taksi şoförünün emniyet kemerini takması ve bu şekilde yolculara örnek olması gerektiği ayrıca yolcuları emniyet kemeri takmaları hususunda uyarması gerektiği de belirtildi.

Ayrıca yolcuların görebileceği şekilde koltuklara bu konuya ilişkin hazırlanan çıkartmaların yapıştırılması, trafik polislerinin de taksi, sürücü ve yolcuları titiz bir şekilde denetlemesi istendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *