Armstrong’un Ay çantası açık arttırmaya çıkıyor

Amerikalı ünlü astronot Neil Armstrong'un tarih sayfalarına adını yazdırdığı Ay görevi esnasında ayın yüzeyinden aldığı örnekleri taşıdığı çanta açık arttırmaya çıkıyor.

Ay'a ilk ayak basan insan olma şerefine erişerek 1969 yılında tarihe adını kazıyan Amerikalı astronot Neil Armstrong uzayda bulunduğu süreçte Ay’ın yüzeyinde bulduğu taş ve numuneleri taşımak için  kullandığı çanta açık arttırmada. Dünya çapında en büyük müzayede evi olma özelliğine sahip Sotheby's tarafından organize edilecek olan satışta çantanın yaklaşık olarak 2 milyon dolarla 4 milyon dolar arasında alıcı bulacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan büyük tartırşmalara neden olan çanta, Illinois eyaletinde yaşayan Nancy Carlson isimli bir kadın tarafından tesadüfen kamusal bir müzayede sitesinde 2015 yılında 995 dolara satın alınarak üzerinde yazan yazılar nedeni ile çantanın Ay'da kullanılmış olup olmadığının tespiti için NASA'ya gönderiliyor. NASA yetkililerinin kumaşa bulaşmış ay tozunu tespit etmesinden sonra gelen "Evet çanta Ay görevinde kullanıldı. Ancak çantayı geri alamazsınız" açıklaması üzerine Carlson'ı çantayı geri almak için yasal yollara başvurmak zorunda kalıyor.

Her ne kadar NASA ve diğer bazı yerel mahkemeler çantanın Amerikan halkına ait olduğunu savunup satışa karşı çıksa da Sotheby's'le anlaşan Carlson elindeki eşsiz parçayı ay görevinin 48'nci yıl dönümü 20 Temmuz'da açık artırmayla satacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *