» 
»
 

Artık Jandarma atları özel görevler için iş başında olacak

Hayvanat dünyasının belki de en asil duruşu canlıları atlar, geçmişten günümüze pek çok alanda insanların yardımına koşmuştur. Atlar artık Jandarma için profesyonel olarak asayiş hizmeti de vermeye başlıyor.

Her ne kadar otomobiller artık yaygınlaşsa da atlara hala ihtiyacımız var. Son zamanlarda vatandaş olarak sokaklarda değil de daha çok yarışlarda gördüğümüz atlar, aslında güvenlik güçlerimiz için vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Özellikle kırsal alanlarda motorlu araçlar için girilmesi imkansız yerlerde atlar asayiş için büyük önem taşıyor. Bu gibi görevler için özel olarak eğitilen atlar Nevşehir’de turizm bölgelerinde çalıştırılmak üzere eğitiliyor.

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı 2003 yılında bu amaçla kuruldu ve özellikle turizm bölgelerinde görev yapmak için özel olarak atları eğitmeye başladı. Özel seçilen atlar, 15-34 hafta arası süren titiz bir eğitim sonrasında göreve hazır hale geliyor. Peki bu sıkı eğitimde neler mi öğreniyorlar? Cisimleri tanıyorlar, ışığa ve sese karşı duyarsızlaşıyorlar, merdivenlerden inip çıkabiliyorlar hatta silah kullanabiliyorlar.

Özellikle heybetli olarak seçilen atlara uygulanan ve özel parkurlarda gerçekleştirilen eğitimler sonrasında atlar artık zabıta görevinden tutun da çevre kontrolü sağlamak ve devriye gibi pek çok hizmeti gerçekleştirebiliyorlar. Jandarma teşkilatı kurulduğundan beri çeşitli görevler için atlar zaten kullanılmaktaydı ancak artık onlar da profesyonelleşiyor. Verilen bilgilere göre atlar yem ile başladıkları güne tımar ile devam ediyorlar ve sağlık kontrolünden geçiriliyorlar. Bu güzel başlangıç sonrasında ise zorlu süreçleri başlıyor ve antremana çıkıyorlar. Yıllık olarak uygulanan bu eğitim sonrasında ise bakımları yapılan atlar tekrar sağlık kontrolünden geçirilerek yemleniyor ve yaşadıkları alana giderek dinleniyorlar.

Peki atlar neden asayişte bu kadar önemli diye düşünüyorsanız bu da atların içgüdülerinin kusursuzluğu, soğukkanlı oluşları ve insanlarla iletişim konusunda sıkıntı yaratmamaları olarak sayılabilir. Aynı zamanda tüm gün özellikleri itibariyle en zorlu şartlarda bile hızlı hareket edebilme kabiliyetine sahip atlar asayiş hizmetleri ve suçla mücadele için biçilmiş kaftan denilebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *