» 
 

Artvin’de üretilen Peri Balı 5 Bin Euro’dan satılıyor

Dünya çağında ünü yayılan en değerli balların üretildiği Artvin’in Şavşat ilçesindeki Sarıçayır yaylasında bir mağarada tesadüfen bulunan “Peri Balı” kilogramı 5 bin Euro’dan satışa çıkarıldı.

Antalya’nın Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezinde yöresel lezzetleri tanıtabilmek adına düzenlenen etkinliğin en dikkat çeken ürünü “Peri balı” oldu.  Artvin’in Şavşat ilçesinde bir mağarada tesadüfen bulunan ve içeriği nedeni ile oldukça kıymetli bir bal olan Peri balının kilogram satış fiyatı 5 Bin Euro olarak açıklandı.

Türkiye’nin dört bir köşesinden ürünlerin bir araya geldiği pazarda ilginin odağı olmayı başaran balın üreticisinin Günay Gündüz Dünyanın en az bulunan balı olma özelliğine sahip Peri Balı’nın bulunduğu bölgenin özelliğinin endemik bitkilerle kaplı olması olduğunu kaydetti.

Gündüz, Peri Balının Fransa’da analiz edildiğini ve dünyanın en değerli balları arasında olduğunun kanıtlandığını kaydetti. Günay Gündüz Peri Balını krallıkların aldığını ifade ederken, bu balın kanser ve benzeri hastalıklara iyi geldiğini de açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *