ASELSAN'dan yüzde yüz yerli insansız balonlar

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırda yasadışı işler, teröristlerin kaçakçılık faaliyetlerine engellemek amacı ile ASELSAN üretimli insansız balonlar kullanılacak. Üs bölgesi ve karakol gibi noktalarda bu balonlar, istihbarat sağlama, erken ikaz ve yakın gözetleme maksadıyla kullanılacak.

Türkiye, Suriye sınır hattında ve karakollarda İnsansız Balonlu gözetleme araçlarını kullanmaya hazırlanıyor. Savunma Sanayi Araştırmacısı Turan Oguz tarafından paylaşılan bilgilere göre, ASELSAN, Küresel ve Su damlası olmak üzere iki çeşit balon üretecek. Büyüklüklerine göre ikiden daha fazla model olması tahmin ediliyor.

Yaklaşık 16 metre uzunluğunda olan Su Damlası olarak adlandırılan balonların azami 1000 m irtifaya çıkabilmesi planlanıyor. 180 m3 hacme sahip olması bekleniyor. Küresel balonların ise 5 m3 hacimli, azami 500 m irtifaya çıkabilmesi ve her iki balonun da kötü hava şartlarına ve hafif silahlara karşı dayanıklı olması bekleniyor.

Balonlar, 60 derece keşif ve gözetleme yapabilecek. Ayrıca görüntüleri gerçek zamanlı olarak merkeze iletecek. Küçük sistemerde termal kemara,büyük sistemlerde ise CATS sisteminin kullanılması planlanıyor. Her iki tip balon ve sistemin ilk testlerinin başarı ile tamamlandığı belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *