» 
 

Asgari ücret artışı işsizlere yarayacak 1317 lira işsizlik maaşı!

Brüt asgari ücretin 1300 liraya çıkmasıyla pek çok maaş ve ücrette meydana gelecek artış işsizlere de yarayacak. İşsizlik maaşı 1317 liraya kadar çıkacak. Ayrıca Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de tüm çalışanlar için artış gösterecek.

Aralık ayında toplanarak asgari ücrette zam yapacak olan Asgari Ücret Komisyonu, net maaşı Ocak'tan itibaren 1.300 liraya çıkartacak. Artış nedeniyle brüt asgari ücret 1.647 lira olacak ve domino etkisiyle diğer ücretlerde de artışlar yaşanacak. Özellikle işsizlere verilen en yüksek işsizlik maaşı da 1.317 liraya çıkmış olacak.

Ülkemizde hesaplaması asgari ücret üzerinden yapılan pek çok ücret bulunuyor. Bunlardan biri de işsizlik maaşı. Asgari ücret artışı işsiz kalanların da yararına olacak. hesaba göre en düşük işsizlik maaşı 658,8 liraya, en yükseği de 1.317,6 liraya yükselmiş olacak. İşsizlik maaşı asgari ücretten az maaş alanlar için brüt ücretin yüzde 40'ı, asgari ücretin üzerinde alanlar için de en fazla yüzde 80'i oluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda hükümet asgari ücretin bin 300 lira olması için teklif sunduğunda işçi, işveren ve hükümet 1300 lira için "tamam" derse, asgari ücret yükselecek. Türk- İş 'Bin 300 TL'yi destekleriz' şeklinde açıklama yapmıştı bu da asgari ücretin bin 300 lira olmasını kesinleştirdi diyebiliriz.

Ocak ayında asgari ücretteki artışla birlikte işsizlik maaşları da yükselmiş olacak. Beklenen diğer bir gelişme ise işsizlik maaşının süresi ile ilgili. Şu anda en fazla 10 ay alınabilen işsizlik maaşı hakkında AK Parti beyannamesinde yer alan çalışmaya göre; işsizlik maaşı alma şartlarında esneklik yapılması da gündemde. Prim ödeme süresi şartında kısalma, 10 aylık maaş ödeme süresinin de uzaması ile ilgili çalışmalar yapılıyor.

Yılbaşında 1.300 lira olacak olan asgari ücret, her kesimden çalışanın aldığı Asgari Geçim İndirimi (AGİ) rakamlarını da yükseltecek. Halen bekar bir çalışan için 90.11 lira olan AGİ, 122- 123 liraya çıkacak. Eşi çalışmayan iki çocuklu çalışan birinin asgari geçim indirimi ise 135 liradan 185 liraya çıkacak. Net asgari ücret bekar çalışana göre hesaplanıyor. Bu yüzden çocuk sahibi olanların maaşı 80 lira kadar daha artış gösterecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *