» 
»
 

Aşık mısınız yoksa saplantılı mı? İşte ikisi arasındaki farklar

Saplantılı aşkın akıl sağlığı problemlerinin habercisi olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, saplantılı aşkın belirtileri, sebepleri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Aşk yüzyıllardır edebiyata, sinemaya ve daha pek çok sanat dalına konu olmuş bir durum olsa da saplantılı aşkın akıl sağlığı problemlerinin habercisi olabileceğini belirten Psikolog Mehmet Başkak, sağlıklı ve sağlantılı aşk arasındaki farkları anlattı. Saplantılı aşkta kişilerin partnerlerine başlarda hissettikleri duyguların saplantı derecesine vardığını belirten Başkak, bu durumla birlikte delüzyonel yani kuruntulara dayanan kıskançlık durumunun da akıl sağlığı problemlerinin habercisi olduğunu kaydetti.

Özellikle alkol bağımlısı erkeklerin delüzyonel kıskançlığa kadınların ise daha çok tanıdıkları birine karşı saplantılı aşk duymaya yatkın olduklarını belirten Başkak, saplantılı aşkın şiddet içerdiği vakalarda erkek ve kadınların eşit oranda şiddete başvurduklarının görüldüğünü ifade etti. Kadınların genellikle hayatlarının bir döneminde kendilerine yardımcı olmuş kişilere böyle aşk geliştirdiklerini belirten Psikolog Başkak, saplantılı aşka zemin hazırlayan risk faktörleri arasında kişinin tam zamanlı bir işinin olmamasını, ailesinde psikiyatrik problemleri olan özellikle delüzyonel bozukluk yaşayan kişilerin bulunması olarak sıraladı.

SAPLANTILI AŞKIN BELİRTİLERİ
Saplantılı aşkı sağlıklı aşktan ayıran özellikler arasında kişinin sevdiğiyle çok zaman geçirmek istemesi, sürekli onu düşünmesi, her an beraber olmak istemesi, eğlenceli faaliyetlere ya da sosyal ilişkilere zaman ayırmaması yer alıyor. Kişi artık işlerini bile yapamayacak duruma gelir ve sevdiği kişiyi yakınında tutmak için bazı psikolojik kontrol ve diğer kontrol yöntemlerine başvurabilir. Örneğin sevdiğinin harcadığı para, yediği yemeği kontrol etmek, fiziki takip, taciz, şiddet şeklinde bu durum gerçekleşebilir.

Bir kişinin saplantılı aşktan muzdarip olduğunu gösteren belirtileri sıralayan Psikolog Başkak,  düşük özgüven ya da aşırı derecede onaylanma beklentisi, aşık olunan kişi hakkında sürekli konuşma isteği, sürekli onu arama, mesaj/mail gönderme, her an birlikte olmayı isteme, aşık olunan kişiyi bıktıracak kadar ilgi, sadece olumlu ya da olumsuz yönlerine odaklanma, onun dışında kalan hayatta kişi ya da konulara konsantre olamama ve onun yaptıklarını sürekli takip ve kontrol etme girişiminde bulunma olduğunu bildirdi.

SAPLANTILI AŞK TEDAVİ EDİLİR Mİ?
Kişinin saplantılı aşk yaşadığının teşhisinde bu belirtilerin yanı sıra bazı ruhsal bozukluklar olup olmadığına da bakılması gerektiğini kaydeden Başkak, bunlar arasında şizofreni, bipolar bozukluk, delüzyonel bozukluk ya da organik beyin sendromu olabileceğini belirtti. Saplantılı aşkın tedavisinde iki kişi arasında bir ilişki mevcutsa genellikle psikoterapiya ihtiyaç duyulduğunu belirten Psikolog Mehmet Başkak, danışmanlık hizmeti almanın ve iki partnerin de özgüven artırmaya yönelik onaylama cümleleri ve bazı teknikleri kullanmayı öğrenmelerinin faydalı olacağını dile getirdi. Eğer tehditkar ve tehlikeli davranışlar sergilemeye başladıysa o zaman yasal adımların atılması gerektiğinin de altını çizen Başkak, polis ve savcılık nezdinde bazı önlemler alınması gerebileceğini ifade etti.

SAĞLIKLI AŞK NASIL OLUR?
Partnere duyulan aşırı hayranlık ve onu delice sevme durumunun genellikle ilişkinin ilk aylarında görüldüğünü belirten Uzman Klinik Psikolog Başkak, sağlıklı bir aşkın zaman içinde değişime uğrayacağını, yıllar içinde olgunlaşacağını ve partner ya da eşlerin birbirlerine karşı sadakat, arkadaşlık, fedakarlık ve saygı hisleri duyacaklarını kaydetti. Başkak "Sağlıklı bir aşkta, her iki partner de birbirleri tarafından sevildiklerini, önemsendiklerini ve birbirlerine saygı duyduklarını samimi bir şekilde hissederler. Böyle bir ilişkide, partnerlerden her birinin kendine ait bireysel bir alanı vardır ve partnerler, aşk ilişkileri dışında, bireysel olarak kendi profesyonel hayatlarını sürdürme, eğlenme ve yeni arkadaşlıklar edinme imkanına sahiptirler.” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *