» 
»
 

Aşırı kıskançlığın sebebi özgüven eksikliği

Aşırı kıskanç insanların kendine güveni olmayan insanlar olduğunu belirten Psikiyatrist Dr. Baran, bu tür insanların başkalarını kendilerinden üstün görme eğiliminde olduğunu kaydetti.

Kıskançlığın aşka ya da sevgiyle ilgisi olmadığını ifade eden Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Uzmanı Psikiyatrist Dr. Selin Baran, aşırı derece kıskanç insanların özgüven eksikliği yaşadığını, diğer insanları kendilerinden üstün gördükleri için kıskandıklarını dile getirdi. Baran, kıskançlık hakkında yaptığı açıklamalarda kadın ya da erkek için doğal olduğu kadar en tehlikeli duygu olan kıskançlığın abartılı olması durumunda kişinin buna esir olacağını, hoş olmayan olayların yaşanmasına sebep olabileceğini kaydetti.

AŞIRI KISKANÇLIK AŞKIN GÖSTERGESİ DEĞİL
Kıskançlığı, ilişkilerde kıskançlığın yitirilmek istenmeyen bir kişinin yitirileceği, ilişkinin tehdit altında olduğu düşüncesiyle meydana gelen karmaşık bir ruh hali olarak tanımlayan Baran, kıskançlığın aşkla ilgisi olmadığını vurguladı. Aşırı sevgi ve bağlılık duygusu olan aşkın toplumda kıskançlığa sebep olarak gösterildiğini belirten Baran, birbirini seven insanların bir miktar kıskanmasının normal bir durum olduğunu ancak sahiplenme duygusunun aşkla ilgisi olmadığını ifade etti. Sevilmeye aşırı derecede ihtiyaç duyan kişilerin ise kendilerindeki yetersizlik ve güvensizlik duygusu nedeniyle kıskançlık yaşadıklarını bu nedenle de karşısındaki kişinin sevgisini başkasıyla paylaşmak istemediklerini dile getirdi.

KISKANAN ERKEK KIZAR KISKANAN KADIN İNCİNİR
Kıskançlığın içinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygularını barındırdığını açıklayan Psikiyatrist Dr. Baran, kişinin böyle durumlarda kendisini yetersiz, önemsiz hissetmeye başlayacağını, sahip olduğu sevgiyi hak etmediğini ve eşini kaybedeceğini düşündüğünü belirtti. Peki kıskanç insan nasıl davranışlarda bulunur? Aşırı kıskanç kişiler yaşadıkları duyguyla baş edebilmek için sağlıksız davranışlarda bulunur. Eşini sürekli kontrol eder, takip eder, yaşantısını sınırlar ve üzerinde kurduğu baskı ile onu kaybetmeyeceğini düşünür. Ancak bu davranışlar karşı tarafı daha çok kendinden uzaklaştırır.

Erkeklerde kıskançlık eşinin başka biriyle cinsellik yaşayabileceği düşüncesiyle ortaya çıkarken kadınlarda duygusal anlamda kayma olabileceği düşüncesinden kaynaklanır. Kadınlar eşinin başka birine aşık olabileceğini düşünerek kıskanır. Erkekler kıskandığında öfkelenir ve saldırganlaşır, kadınlar ise ağlar ve üzülür.

KISKANÇLIK TEDAVİSİ VAR MI?
Psikiyatrist Dr. Selin Baran, kıskançlığın tehlikeli boyutlara varabileceğini, bu nedenle de tedavi edilmesi gerektiğini belirtti ve kıskançlık tedavisinde kişinin kıskançlık duygularının altında yatan duygu düşüncelerin ortaya çıkarılmasıyla tedavi edilebileceğini kaydetti. Kişinin kıskançlık hissettiği anda neler düşündüğü incelenerek kıskançlık öncesi duyguların fark edilmesi, bunların tek tek ele alınarak mantıklı olup olmadıklarının tarafsız olarak belirlenmesinin önemine işaret eden Baran, kişideki değersizlik hislerinin altında yatan nedenlerin araştırılması gerektiğini belirtti. Baran "Bu noktada önemli olan, hem kişinin geçmişten getirdiği olumsuz algı ve ihtiyaçları belirlemek, hem de bu olumsuz duygularla baş etmesi için daha sağlıklı yollar bulmasına yardımcı olmak." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *