» 
»
 

Aşırı sıcak havalar hastalıklara zemin hazırlıyor

Sıcak havanın birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü, hava sıcaklığının artması ile birlikte beyinde bulunan hücrelerine önemli ölçüde zararı olduğunun yanı sıra vücutta büyük miktarda su ve tuz kaybına yol açtığını açıkladı.

Aşırı sıcakların nörolojik hastalıklar üzerindeki etkisi hakkında açıklamalar yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü, yüksek derecedeki sıcaklıkların beyin hücrelerinde önemli miktarda zarar verdiğinin ve tuz, su kaybına neden olduğunu belirtti.

Özellikle, migren hastalığından şikâyetçi olan kişiler için sıcağa karşı dikkatli olunması gerekildiğini belirten Dr. Bülent Ünlü, yirmili yaşlar itibari ile çoğunluk olarak kadınlarda görülen bu hastalığın, beyin damarlarında gerçekleşen daralma ve genişleme hareketinin sıcakta daha fazla arttığının altını dikkatle çizdi. Sıcak dolayısıyla gece boyu uyku problemi yaşayanların migren ağrısını şiddetlendireceğini vurgulayan uzman doktor, serin ortamlarda bulunmanın, ılık bir duş almanın yararlı olacağını ifade etti.

Epilepsi hastası la kişiler içinde sıcaktan korunmanın önemli olduğunu vurgulayan Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü, sıcağın epilepsi hastalarında nöbet geçirme riskini arttırdığını açıkladı. Yine sıcak nedeni ile bozulan uyku düzeninin kişiyi büyük ölçüde olumsuzluk yarattığını ifade eden uzman doktor, kişiye teknolojik cihazlarla uzun süre temas etmemesi, serinletecek tedbirler alması ve bol bol sıvı tüketmesi gerektiğini belirtti.

Aşırı sıcaklığın tetiklediği diğer bir hastalık ise felç. Dr. Ünlü, felç çoğunluk 60 yaş üstündeki insanlarda görülse de sigara ve alkol gibi alışkanlıkların süreyi kısaltacağını açıkladı. Hastalığı olan kişilerin ilaçlarını düzenli alması gerektiğini savunan doktor, sıcaktan uzak durulmasının altını dikkatle çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *