» 
»
 

Aşırı sıcaklar nedeniyle Avrupa'da 10 ülkede alarm verildi

Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği Avrupa'da 10 ülke aşırı sıcak alarmı verdi. 2 ölümün rapor edildiği ülkelerde güneş çarpması gibi sıcak kaynaklı şikayetlerde artış görüldüğü belirtilirken sıcak havanın ilerleyen günlerde de yüksek seyretmesi bekleniyor.

Türkiye'de olduğu kadar Avrupa'da da yüksek sıcaklık değerleri vatandaşlara zor bir yaz yaşatıyor. Bazı ülkelerde aşırı sıcaklara bağlı ölüm haberleri gelirken, 10 ülkede kırmızı alarm verildiği bildirildi. Avrupa'da aşırı sıcaklık İtalyanlarca adlandırılan Lucifer (şeytan) olarak anılıyor.

Önümüzdeki hafta boyunca 40 derece civarında seyredeceği belirtilen sıcaklıkların İtalya, Balkanlar gibi ülkelerin yanı sıra kuzeyde kalan ülkelerde de mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği kaydedildi. Orman yangınlarının da arttığı ülkelerde durum böyleyken İstanbul için de aşırı sıcak ve bunaltıcı hava uyarıları yapıldı. İstanbul'da hava yüksek sıcaklık değerlerinin yanı sıra yüzde 90'lara çıkacak nemin etkisiyle daha da bunaltıcı olabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *