» 
»
 

Aşırı sıcaklarda kalbin yorulmasına neden olan 9 hata!

Sıcak havalar sağlıklı kişilerde kalp hastalıklarını başlatabileceği gibi, mevcut hastalıkları ise daha da ilerletebiliyor. Yapılan araştırmalara göre; 25 dereceden sonraki her 5 derecelik sıcaklık artışı, kalp krizi riskini yüzde 5 oranında artıyor...

Yaz aylarının gelmesiyle ısınan havalar birçok sağlık sorununa yol açmakta. Tüm dünyanın mücadele ettiği Covit- 19 salgınından korunma yollarından bir tanesi olan hijyenik maske takmak sıcak günlerde çok daha zorlayıcı olan unsurlar arasında yeralıyor. Ruhen olduğu kadar bedenin de  zorlanılan aşırı sıcaklarda bedenin en önemli organarından biri kalp sağlığını kotumak için bazı unsurlardan uzak durmak gerekiyor.

Kalp sağlığı için risk oluşturan önemli hatalar;

1-Belirli saatlerde dışarı çıkmak; Güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 10.00- 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmanın tehlikeli olduğu uyarısında bulunulmuştur. Güneş ışınları yeryüzüne dik ve doğrudan indiği için başa güneş geçmesi, tansiyon düşüklüğü ya da tansiyon yükselmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Görülen bu sorunlar ise kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Mecburi olarak dışarı çıkılması söz konusu ise serin ve gölgenin bulunduğu alanların tercih edilmesi önerilmektedir.

2-Yeterince su içmemek; Vücuttaki sıvı kaybını önlemek için günde kilo başına 30 ml su içmesi gerekmektedir. Günlük sıvı alım miktarının altına düşmek vücut dengesini bozabilmektedir. Fakat böbrek yetersizliği veya kalp hastalığı varsa, sıvı kısıtlaması gerektiği için tüketilmesi gereken su miktarını kesinlikle doktora danışılması gerekir. Yeterli miktarda su içilmediğini bazı belirtiler bize hissettirmektedir. Ciltte kuruluk, ağızda kuruluk, aşırı susuzluk hissi, göz kuruması, eklem ağrısı, yorgunluk, hastalık sürelerinin uzaması gibi belirtiler bulunmaktadır.

3- Yürüyüş yaparken vücudu aşırı yormak; Kalp ve damar sağlığı için düzenli ve tempolu yürüyüş yapılması çok önemli. Fakat yürüyüş esnasında vücudu aşırı yormamak gerekmektedir. Yaz aylarında, özellikle açık alanlarda yapılan uzun süreli ve tempolu yürüyüş ile egzersizler sıvı kaybını artırarak tansiyonun düşmesine ve sonucun da ise bayılmalara meydana gelebiliyor. Bunların yanında kalp ve böbrek hastalarında organ hasarını da artırabiliyor. Sağlıklı bir vücut için yaz mevsiminde kısa molalar vererek yürünmesi gerekiyor. Kalp damar hastaları için en sağlıklı yürüyüş, düz zeminde, kalp fonksiyonlarının durumuna ve bireyin yaşına göre 3-5 km/saat hızında yapılan yürüyüşlerdir. Kalp hastalığı olmayan kişiler ise 5 km/saat hızında yürüyebilir veya koşabilir.

4- Ani ısı değişimlerine dikkat etmemek; Ani sıcak ve soğuk değişiminden kaçınması kalp sağlığı için dikkat edilmesi gereken önemli kurallar arasında bulunmakta. Sıcak ortamdan aşırı soğuk klimalı ortamlara girilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Araştırmalar sonucunda damarlarda ani kasılma ve vücuttaki sıvı dengesinin yer değiştirmesi sonucunda tansiyonda oynamalar olabiliyor ve kalp ritmi bozulabilmektedir.

5- İlaçları düzenli kullanmamak; kalp ve tansiyon ilaçlarının mutlaka doktorun önerdiği şekilde ve düzenli olarak alınması ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tansiyon veya nabızda düşme ve yükselme gibi sorunlar olursa doktora mutlaka gidilmeli ve ilaçların doz ayarlamaları birlikte yapmalıdır. Özellikle tansiyon ilacı, idrar söktürücü ya da kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanılıyorsa doktorun belirttiği miktarda sıvıyı her gün mutlaka almalı ve doktorunuzun belli aralıklarla istediği tahliller de mutlaka yaptırılmalıdır.

6- Mideye fazla yüklenmek; Kalp sağlığı için mideye çok fazla yüklenilmemesi gerekmektedir. Öğünleri düzenli olarak, yeterli miktarda tüketmek ve aralıklı yemek yenmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Eğer mideye aşırı bir yemek yüklenmesi yaparsak kan akımı mide ve bağırsaklara yönelmek zorunda kalmaktadır. Kalbe giden kan miktarının azalması sonucunda ise kalp damar hastalıkları gelişebiliyor. Bol sıvı gıdalar, taze meyve, salata, çorba, komposto veya yoğurt tüketilmesi de vücuttaki sıvı kaybının önlenmesi için önemli unsurlar arasında. 

7- Havuza birden atlamak veya soğuk duş almak;  Aşırı sıcak havalarda serinlemek için aniden denize veya havuza atlanmamalı, vücudun suya yavaş yavaş alıştırılması gerekmekte. Aynı şekilde sıcak günlerde soğuk duş alınmamasına da özen gösterilmelidir. Aniden vücuda değen soğuk su damarlarda büzülme meydana getirerek tansiyonun yükselmesini etkileyebilmekte. Damarlarda büzülme uzun sürerse veya tansiyon krizleri oluşursa, kritik kalp damar hastalıkları olan kişilerde kalp krizine neden olabilmektedir.

8- Terleten kıyafetler tercih etmek; Terlemek vücuttaki suyun atılmasına yol açar. Dolayısıyla aşırı terlemeyi önlemek için hafif, açık renkli, ter emici ve sentetik olmayan kumaşları tercih edilmeli. Ayakkabıların ise hava alan, nemden koruyan, hafif ve rahat tabanlı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca şapka ve gözlük takmak ihmal edilmemeli.

9- Kafein ve alkol tüketmek; Kafeinli içecekler ve alkol sıvı yerine geçmemekle birlikte aşırı alkol vücuttan sıvı kaybını artırarak dehidratasyonu hızlandırabilir. Sodanın içinde bulunan sodyum (tuz) da vücutta daha fazla sıvı tutulmasına neden olarak kan basıncını yükseltebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *