» 
»
 

Aşırı terleme neden olur? Tedavisi nedir?

Kavurucu sıcakların gelmesiyle birlikte aşırı terleme sorunu başladı. Neden olur? Tedavisi nedir? Soruların cevaplarına Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, açıklık getirdi. İşte detaylar...

Kavurucu sıcakların gelmesi ile birlikte, aşırı terleme sorunu olanların korkulu rüyalarıda başlamış oldu. Vücudun olması gerekenden fazla terlemesi kişilerde bazı sorunlara neden oluyor. Aşırı terleme neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir? Bu sorunlar kişinin kariyer hayatına, sosyal hayatına hatta özel hayatına kadar pek çok kişisel soruna neden oluyor. Bu sorunların detaylarını Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, sizlerle paylaşıyor.

Aşırı terlemeye sorununa sahip kişiler özgüvenlerinde ektiklik yaşıyor. Terleme sorunu yüzünden kariyerinde ilerleyemeyen, özel hayatında ilişkisiyle ciddi sorunlar yaşayanlar bile oluyor. Uzmanlara göre aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Bu sebepten dolayı sosyalleşmekten kaçıyorlar. Avuç içleri terlediği için tokalaşmaktan hatta el ele tutuşmaktan bile çekiniyorlar. Aşırı terlemenin zorluklarından ve sorunlarından kalıcı bir şekilde kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Ter, toksin maddelerin vücut dışına atılmasını ve dış ortamla ısı transferi gibi sağlık için olumlu sonuç sağladığı gibi insanların günlük hayatına olumsuz etkilere de yol açıyor.Terleme her yüz kişiden birini mutlaka etkiliyor. Aşırı terleme sıkıntısı olan insanlar yaz kış fark etmeksizin her dönem bu kabusu yaşıyor. Terleme ergenlik çağından sonra artışa geçiyor. Aşırı terleme, her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavisi olan patolojik klinik bir durumdur.  Bu klinik hastalık kişinin hayatını ileri derecede olumsuz etkileyen bir nedendir. Aşırı terleme olan klinik rahatsızlık sadedce kariyeri ya da sosyal ayatı olumsuz yönden etkilemiyor. Duygusal olan ilişkilerin özel hayatlarında da büyük sekteler uğratıyor. Ergenlik döneminde, menepoz döneminde ve obozite de sıklıkla bu sorun yaşanır. Aşırı terlemenin  kalıcı ve güncel tedavi yöntemi ise klipsli ETS Endoskopik Torakal Sempaktektomi’dir. Operasyon yaklaşık bir saat sürer ve kapalı ameliyat yöntemi her iki koltuk altından kesilerek kamerayla girilir. Terlemeye neden olan zincir bulunur ve klips takılır. Kısaca bu şekilde olan operasyonun işlem bitmiş olur. Hastalar aynı gün taburcu edilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *