» 
»
 

Aşırı terleme nedenleri ve uzmanından öneriler

Yaz aylarında sıcak havalarında etkisiyle vücudumuzun bölgesel yada tamamında yaşadığımız yoğun terleme durumu günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir Ancak haberimizde yer alan uzman görüşleri sizler için pozitif bir gün geçirmeye yetecek öneriler içermekte.

Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında sıcak havalarında etkisiyle birlikte, egzersiz sırasında vücut ısısını dengeleyen s terleme aslında  fizyolojik bir koruma mekanizmasıdır. İnsan vücudundaki ter bezlerinin kontrolü sempatik sinir sistemi tarafından yönetildiği için, korku, stres ve heyecan sebepleri terlemeyi artırabilir.
İnsanın genel veya bölgesel olarak aşırı terlemesine Hiperhidrozis denir. Özellikle stres, korku ve heyecan yaratan durumlarda bariz şekilde ortaya çıkan bu durum, ellerde ve koltuk altlarında aşırı terleme durumunun oluşmasına neden olur. Ayak terlemesi  de bunların içinde sayılabilir.

Ders notu yazmak, yazılı sınavlara katılmak, tokalaşmak, özellikle gençlerde el ele tutuşmak bu kişiler için gerçek bir ızdırap olduğunu söyleyen Okan Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Metin, bu yüzden el teması gerektiren tüm ortamlardan kendinizi uzak tutmaya çağırıyor. Toplumdaki erişkin nüfusunun yaklaşık %1 inde bölgesel aşırı terleme görüldüğünü belirten Metin,  görülme sıklığının erkeklerde biraz daha fazla olduğunu,  ergenlik döneminde sıklıkla ortaya çıktığını belirtiyor. Sebebinin bilinmediğini ama hiperhidrozisli kişilerin yakın akrabalarında sıklıkla bu duruma rastlandığını ifade ediyor.

Prof. Dr. Muzaffer Metin, ‘Bu tarz kişilerin neredeyse hepsinde şikâyetlerin başlangıçta sosyal yaşamlarını çok fazla kısıtlamayacak şekilde hafif şiddetli olduğunu, ortam sıcaklığına bakmaksızın bu kişilerin el ve ayaklarının, bileklerine kadar her zaman nemli ve soğuk olabileceğini aktardı.

Aşırı Terleme Tanısı Nasıl konuyor?

Hastaların şikâyetleri ve fizik muayene bulguları ile tanı konulmaktadır. Ancak guatr hastalığı, şeker hastalığı veya başka sistemik hastalıklar gibi aşırı terlemeye neden olan diğer hastalıklar ayırıcı tanı için her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hastalıklarda terleme sadece el, ayak ve koltuk altlarında sınırlı kalmaz. Çoğunlukla genel vücut terlemesi ile hekime başvururlar ve tanı için ileri tetkikler gerekmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi ve Yöntemleri Neler?

Kişilerin sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyen aşırı terleme, mutlak suretle tedavi edilmelidir. Hasta hekim iletişimi büyük önem taşır. Özellikle tüm tedavi yöntemleri, başarı oranları ve oluşabilecek istenmeyen durumlar hastalara ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

Prof. Dr. Muzaffer Metin, tedavi seçeneklerini şu şekilde tanımlıyor:

Medikal tedavi;

Terleme önleyici pomad ve losyonlar, deodorantlar

İyontoforez (elektriksel akım): el ve ayakla terlemelerinde kullanılır.

Botolinum Toksini (Botox) enjeksiyonu: özellikle el ve ayak terlemelerinde etkilidir. Ancak 4-6 ay sonra etkinliği son bulur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *