» 
»
 

Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir? Hangi hastalıkların belirtisidir?

Sağlıklı bir bedenin olmazlarından terleme aşırı olarak meydana geldiği zaman bir takım hastalıkları işaret edebilir. Erken teşhisin çok önemli olduğu bu hastalıklarla ilgili detaylar haberimizde…

Vücut ısısını dengede tutabilmek adına vücudun bir reaksiyonu olan terleme, halk arasında şifa olarak kabul edilse de herhangi sebebe bağlı olmaksızın vücutta meydana gelen aşırı terleme önemli hastalıkların habercisi olabilir. Sağlıklı bir insan vücudunda günlük ortalama 100 cc kadar terleme meydana gelir. Bu rakamın 1.5 litreye kadar çıkması ise normal kabul edilmektedir.

Ancak bir sıcaklık, ya da aktivite olmaksızın sık ve çok terleme şeker ve tansiyon düşmesi, kalp krizi, kanama ve sıcak çarpması gibi rahatsızlıkların belirtileri arasındadır. Bedensel rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar da sıklıkla aşırı terleme belirtisi gösterebilir. Olaması gerektiğinden daha fazla heyecanlanma, panik atak, olağandışı utangaçlık durumları terlemeye neden olabilir ve tedavi edilmeleri gerekir. Kişiyi ölümle götürebilecek oldukça tehlikeli olan Kalp ve damar hastalıkları da terlemeyi tetikleyebilir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *