» 
»
 

Asit yağmurları bırakacak zehirli bulutlar Türkiye’ye doğru ilerliyor

Musul’da DEAŞ’ın kükürt yakması sonucu meydana gelen duman kütlesi, rüzgarın akşam saatlerinden itibaren güneye yönelmesi ile birlikte Türkiye’ye doğru gelecek. Güneydoğu ve Doğu Anadolu için uzmanlar vatandaşları asit yağmurlarına karşı uyardı.

Hava kirliliği nedeniyle her yıl kış başında uzmanlar uyarılarını yapmaya başlar. Uzmanlar yine vatandaşları hava kirliliği nedeniyle uyardı ancak bu sefer kirliliğin nedeni terör oldu. Uydudan alınan görüntülerde DEAŞ’ın maden ve petrol kuyularını yakması nedeniyle oluşan duman kütlesinin Türkiye’ye doğru ilerlemesi uzmanları harekete geçirdi. Peki bu durumda Türkiye’de asit yağmurları nedir, nereye yağacak ve hangi ciddi riskler söz konusu?

Özellikle Türkiye’nin doğu illerinde beklenen yağışlar nedeniyle Cuma günü asit yağmuru riski görülüyor. Türkiye’ye rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte güneydoğu bölgelerden giriş yaptığı belirlenen bulutların yoğun olmadığı belirtilirken, havada bulunan sülfür ve hidrojenle birleşmesi sonucu yağmur olarak yağmasının mümkün olduğu ifade edildi. Canlıların yanı sıra metallere ve tarihi eserlere de zarar verebileceği belirtilen asit yağmurlarının solunum için de sıkıntı oluşturabileceği kaydedildi.

NASA’nın yayınladığı atmosfer görüntülerinde Mişrak Kükürt tesisinin DEAŞ tarafından ateşe verilmesinin ardından ortaya çıkan sülfür dioksit içeren beyaz dumanın Türkiye’de de yayıldığı görülmüştü. Cuma günü güneyden esecek rüzgarla birlikte özellikle Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde yağmurla birlikte bu asitin yere inme ihtimali bulunuyor. Göllere inmesi ile balıkları etkileyebilecek olan asit yağmurları, bitkilerin sararmasına da yol açabilecek.

Peki asit yağmurları yağarsa ne yapmak gerekiyor, nasıl önlemler alınmalı?

Yağmur yağdığı sırada açık havada solunuma fazla ihtiyaç duyulması sebebiyle spor yapılmaması ve çalışılmaması gerektiğini belirten uzmanlar ayrıca açık alanlarda da uzun süre durulmaması gerektiğinin altını çiziyor. Yağmur suyunun kullanılmaması konusunda da uyarılar yapılırken, bu suyun kesinlikle içilmemesi ve hayvanlara da içirilmemesi gerektiği söyleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *