» 
»
 

Askeri üsse saldırı düzenlendi Somali'de ölü sayısı 70'e yükseldi

Somali'nin yarı özerk bölgesi Puntland'daki bir askeri üsse, Eş-Şebab militanları tarafından yapılan saldırıda, sivillerin ve askerlerin bulunduğu 70 kişinin yaşamını yitirdiği, 35 kişinin de yaralı olarak kurtulduğu bildirildi.

Somali’de Askeri düzeyde en yetkili isimlerden olan Ahmed Mohamed, Eş-Şebab militanlarının Somali'nin kuzeydoğusundaki yarı özerk olan Puntland bölgesinde Af-Urur adındaki askeri üssüneağır namlulu silahlar ve bombalarla saldırdığını ifade etti.

Ahmed Mohamed, şu zamana kadar yapılan belirlemelere göre, üsteki ölü sayısının tam olarak tespit edilemediğini ancak aralarında askerler dışında sivillerin de olduğu 70'e yakın kişinin yaşamını yitirdiğini, tam olarak netleşmese de onlarca kişinin yaralandığını açıkladı.

Özerk bölgedeki askeri üsse yapılan saldırı sırasında yaşananlara şahit olan görgü tanıklarından Muhammed Said isimli Somali vatandaşının, askeri üste durumun gerçekten çok korkunç olduğunu, saldırının hiç beklenmedik bir anda yaşandığını söylediği belirtiliyor.

Üst düzey askeri yetkililerden Hashi Ahmed, Somali ordusu destek kuvvetlerinin saldırının gerçekleştirildiği bölgeye ulaştığını ve Eş-Şebab militanlarının püskürtüldüğünü haber kaynaklarına aktardığı söyleniyor.

Diğer taraftan Eş-Şebab, saldırı hakkında yaptığı açıklamada, 61 Somali askerini öldürdüklerini, orduya ait çok sayıda askeri araç ve mühimmatı ele geçirdiklerini iddia etti. Açıklamanın gerçek olupolmadığı henüz teyit edilmedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *