» 
»
 

AŞTİ taşınıyor! Yeni yeri belirlendi

Ankara Büyükşehir Belediyesince ihale edilen yeni şehirler arası otobüs terminalinin yeri kesinleşti. NATO Yolu ve Çevre Yolu'nun kesişmiş olduğu noktada, eski Mamak çöplüğünün yanında yer alan 100 bin metrekarelik alana inşa edileceği belirlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de görüşlerine de yer verilerek, yeni Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi olan AŞTİ ve beraberinde Eskişehir Yolu, Samsun Yolu, Konya Yolu, Anadolu Bulvarı-İstanbul Çevre Yolu ile kesişimi ile Sincan-Ayaş Yolu kesişiminde yapılacak olan 5 cep terminalinin de hizmet vereceği belirtildi.

Yapılacak yeni AŞTİ'yi şehir dışına taşımak için yeni yerin belirlendiğinin altını çizen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, NATO Yolu ile otobanın yer aldığı eski Mamak çöplüğünün yanında bulunan 100 bin metrekarelik arsayı 2 sene içerisinde Ankara otobüs terminali yapılması şartı ile bir korsorsiyuma ihale ettiğini dile getirdi. Ayrıca Gökçek, ihalesi tamamlanan yeni otogar projesinin hazırlık aşamasında olduğunu ve bir süre sonrasında saha çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Şimdiki AŞTİ'nin ise büyük bir çarşıya dönüştürüleceğinin altını çizen Gökçek, Ulus Tarihi Kent Merkezi düzenlemesi ile binaları yıkarak Ankara'ya mekan kazandırılacağını, Ulus esnafının da şimdiki AŞTİ'ye taşınacağını, AŞTİ dönüşümünün sonrasında büyük bir AVM gibi çalışıp, Ulus esnafına da hizmet vereceğini dile getirdi.

Yeni otobüs terminalinde yazıhaneler, bekleme salonları, tuvalet ve banyolar, banka şubeleri, büfeler, mescitler, dükkanlar, emanet bürosu gibi yolcuların gerekli ihtiyaçlarını karşılayacağı gerekli alanların yapılmasının yanı sıra otobüs bekleme park alanı, otobüs bakım servisleri, lastikçi, benzinlik, otobüs galerisi gibi firmalar için de alanların bulunacağı açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *