» 
»
 

Astım ve KOAH Hastaları mevsim geçişlerine dikkat!

KOAH ve Astım hastalarına yönelik mevsim geçişleriyle ilgili alınabilecek riskler üzerinde açıklama yapıldı. Bu hastaların bahar aylarına çok dikkat etmeleri gerektiği belirtildi.

KOAH ve Astım hastalarına uzmanından uyarı geldi. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerhahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zühal Karakurt Ülkemizde yaklaşık 5  kişiden birinin maruz kaldığı koah ve astım hastalığı ile ilgili açıklamada bulundu. Daha çok sigara, kirli hava ve toz dan kaynaklanan Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile astımlıların bahar aylarında dikkatli olmaları konusunda uyardı. Mevsim bahara döndüğünden mikroplarda havada çoğaldı. Öksürük ve hapşırık ile başlayan astım ve koah krizleri için hekime muayene olunması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Astım ve Koah hastalarının eğer evlerinde okula giden çocukları varsa daha risk altında oluyorlar. Çocuklar hijyen konularında daha dikkatsiz davrandıklarından dolayı astım ve koah hastalığını tetikleyebilirler. Hastalık grip, nezle, farenjit gibi üst solunum yollarını etkiliyor. Klinik muayene sonucunda hekimin verdiği ilaçları düzenli kullananlar ise yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede hastalığı atlatabiliyor. Bu hastalık Ülkemizde 5 kişiden 1 kişide görülebiliyor. daha çok sigara ve kirli hava ile tozlara bağlı olarak astım ve koah hastalıkların gelişimi hazlanıyor. 

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK GEREKİYOR

KOAH ve Astım hastaları için salgınlar devam ederken, acil servislere başvuran hastalarda büyük artışlar gözüküyor. Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan virüsler antibiyotiklerle de kolay iyileşecek cinsten değil. Hekimler konuyla ilgili KOAH ve Astım hastalarına gerekli tavsiyeleri veriyor ve tedavi için önerileri anlatıyor. Eylül aylarında ve Şubat aylarında yapılacak iğneler ile hastaların savunma sistemini güçlendirerek 4 hafta içinde kuvvetlendirebiliyor. Bazı antibiyotikler ise hastalığın gelişimini durdurabiliyor. Özellikle Göğüs hastalıkları Uzmanı tavsiyesiyle zatürre aşısıyla bağışıklık sistemi daha da kuvvetlenebiliyor. Bu arada hastaların düzgün beslenmesi ve uykularına dikkat edmek gerekiyor. Tabi hijyeni de unutmamak gerekiyor. Havaların ısınmasıyla oluşacak riskli durumlar için özellikle KOAH ve Astım hastalarının çok dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yapılıyor, vakit geçirilmeden bir hekime muayene olunması ve erken tedaviye başlanması ise hastalığın ilerlemesini de önlemiş oluyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *