» 
 

AVM otoparklarında yeni dönem! Plaka tanıma sistemi

Son dönemde yaşanan terör olayları nedeni ile alınan güvenlik önlemleri kapsamında AVM otoparkları gibi araçla giriş çıkış yapılan yerler için plaka tanıma sistemi kurulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından AVM’ler hakkındaki yönetmelik değişikliğinin 30 Aralık tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Değişiklik yapılan yönetmeliğe göre, özellikle AVM gibi alanların açık ve kapalı otoparklarında araçla giriş çıkış yapılması nedeni kontrolü sağlayabilmek amacıyla alışveriş merkezi yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurularak, faliyete geçmesi sağlanacak. Ayrıca bu sistemden elde edilen veriler anlık olarak güvenlik güçleri ile anlık paylaşılacak.

Bunun yanı sıra İçişleri Bakanlığı tarafından kamu güvenliğini sağlayabilmek için gerekli görülen AVM’lerde, araç içerisinde giriş çıkış yapılan otopark alanları için alışveriş merkezi yönetimi tarafından araç altı görüntüleme sistemi kurularak, faliyete geçmesi sağlanacak. Bu sistemler ile ilgili teknik özellikler ve veri paylaşımına ilişkin hususlar ile bu sistemlerin işletilmesine ilişkin diğer hususlar bakanlık tarafından belirlenecek.

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *