» 
 

AVM'lerde ramazan saati düzenlemesi

Ramazan ayında iftar saatleri tüm Türkiye'de geç saatlere denk geliyor. Yoğunluğunu iftar sonrasına da taşımak isteyen alışveriş merkezleri kapanış saatlerinde düzenlemeye gidiyor.

Ülkemizde ramazan ayının gelmesiyle birçok şehirdeki AVM'lerde etkinlikler, Hacivat-karagöz orta oyunu, kukla, sihirbaz gösterileri ile Neyzen ve Semazen gösterlleri ile şenleniyor. Bunu yanı sıra iftar saatlerinin geç saatlere gelmesi sebebiyle mağazalardaki yoğunluğu iftar saati sonrasına da taşımak isteyen AVM'ler saatlerini 1 saat daha ileri taşıyarak 23.00' yaptı.

Ramazan ayı dışında 10.00-22.00 saatleri arasında açık olan AVM'ler ramazan dolayısıyla 10.00-23.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek. Özellikle büyükşehirlerde bulunan AVM'lerde iftar saatinin gelmesini beklemek için fırsat kollayan vatandaşlar hem alışveriş hem de iftar yemeği için yoğunluk oluşturuyor. 

Yaz aylarıının da gelmesiyle birlikte her yıl açılış ve kapanış saatlerinde düzenleme yapıldığı bilinen AVM'lerde birçok hediye ve ücretsiz iftar menüsü kampanyalarıyla müşteriler mağazalarına çekmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz dönemde, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research Company tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Aralık ayı sonuçları ve 2016 değerlendirmesi açıklanmış. Her ay düzenli olarak yayınlanan AVM Endeksi’ne göre ciro endeksi 2016 yılının Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 oranında artarak 239 puana ulaşmış, bu rakam enflasyondan arındırıldığında, ciro endeksinin Aralık 2016 döneminde %1,8 oranında düştüğü görülmüştü. 

Mart 2017 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 5,1’lik bir artış yaşandığı gözlemlendi. Ziyaret sayısı endeksi ilk çeyrek bazında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 2,8 oranında bir düşüş göstererek 102 puana geriledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *