» 
»
 

Avrasya Tüneli açılışında geçiş ücreti de belli oldu

Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa kıtasını deniz tabanından karayolu ile birleştiren dev proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve birçok yabancı konuğun katılımı ile hizmete açıldı. Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti de belli oldu.

Avrasya Tüneli açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, büyükelçiler ve çok sayıda konuk hazır bulundu. Asya ve Avrupa'yı deniz altından kara yoluyla birleştiren ve İstanbul'un iki yakasını 15 dakika mesafeye indiren Avrasya Tüneli, ulaşım sorununa da köklü bir çözüm üretecek.

Avrasya Tüneli özellikleri ile dikkatleri çekerken, vatandaşlar bu muazzam projeyi kutlamak için saatler öncesinden Kazlıçeşme girişindeki tören alanını doldurdu. Mobil mescit, tuvalet ve sağlık alanlarının kurulduğu alanda, vatandaşlar arama noktalarından geçerek içeri alındı ve Türk bayrakları, Türk Bayrağı logolu atkı, bere, eldiven dağıtıldı. Tören öncesinde alana Türk bayrakları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın büyük boy posterleri asıldı.

AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ

İki yakayı birbirine bağlayan dev proje Avrasya Tüneli'nin geçiş ücreti de belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında yılbaşına kadar ücretin 15 lira olacağını, bu ücretin de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik hesaba aktarılacağını belirtti. Erdoğan, bu güne kadarki Avrasya Tüneli'nden geçişlerin 15 lira olacağını ve bu paranın da şehit ve gazilere yönelik hesapta toplanacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları Avrasya Tüneli İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesinin, ülkeye, millete, Avrupa ve Asya kıtalarına hayırlı olması dileğinde bulundu. Ankara'da yapılan alçakça saldırıya da değinen Erdoğan, Rus Büyükelçi Karlov'un ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, yapılan saldırıyı lanetledi. Ailesine, Rus halkına ve Devlet Başkanı Putin'in şahsına başsağlığı dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kalleş saldırının Türk-Rus ilişkilerine yönelik açık bir provakasyon olduğu konusunda Putin ile hem fikir olduklarını, güvenlik güçleri ve yargının olayı tüm yönleriyle araştırarak gerçekleri ortaya çıkaracağını belirtti. Erdoğan ayrıca Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurulduğunu ve çalışaları heyetlerin birlikte yaptığını da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan terörün Türkiye'yi bölemeyeceğinin altını çizdi ve "İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin, bu milleti bölemeyeceksiniz. Bu milleti parçalayamayacaksınız. Onun için ben milletime sesleniyorum. Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla Çerkez'iyle, Gürcü'süyle Abaza'sıyla, Roman'ıyla Boşnak'ıyla, Arnavut'uyla velhasıl 80 milyon, Alevi-Sünni, 80 milyon bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." şeklinde konuştu.

Tören sırasında yapılan konuşmalar sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bakanlar ve yabancı konukların katılımıyla kurdele kesildi ve boğazın iki yakasını deniz altından iki katlı karayoluyla bağlayan Avrasya Tüneli açıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *