» 
»
 

Avrasya Tüneli bugün trafiğe açıldı

Asya ve Avrupa'yı denizin içerisinden kara yolu ile birleştiren tarihi proje olan Avrasya Tüneli 22 Aralık 2016 saat 07.00 itibari ile bugün araç trafiğine açıldı.

Asya ve Avrupa'yı deniz tabanından kara yolu ile birleştiren Avrasya Tüneli'nden bugün ilk gençişler başladı. Avrasya Tüneli bugün sabah 07.00 itibaren araç trafiğine açıldı. Avrasya Tüneli'nde otomobillerin yapabileceği maksimum hız ise 70 kilometre olarak belirlendi. Öte yandan Kazlıçekme ile Göztepe arasındaki yolculuk ise yalnızca 15 dakika sürecek.

Avraya Tüneli 30 Ocak'a kadar 24 saat değil sadece belirli sürede çalışacak. Yani şimdilik 14 saatle başlayacak. Sabah saat 07.00 ile akşam saat 21.00 arasında çalışacak. En geç 30 Ocak'ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek. Tünelin iki gidiş ile iki geliş yolunda hem OGS hem de HGS ile geçiş yapılabilecek. Ayrıca nakit gişesi olmayacak. Araştaki yolcular için de tekrar bir ödeme yapılmayaca. Tünelden yalnızca otomobiller ile minibüsler geçebilecek. Araçlar için maksimum yükseklik sınırı ise 2.8 metre olarak belirlendi.

Güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar düşüyor. Avrasya Tüneli2nde ise hız sınırı 70 km olacak. İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında gizmet verecek olan Avrasya Tüneli toplamda 14,6 kilometrelik bir güzergâhta yer alıyor. Projenin 5,4 kilometrelik kısmı deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle yapılan iki katlı tünelden ve diğer metotlar ile inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor. Tünelin en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağıda yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *