» 
»
 

Avrupa 27 Mart'ta referandum için oy vermeye başlıyor

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için Avrupa'daki oy verme işlemleri yarın (27 Mart) itibariyle başlayacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 6 ülkede oylanmaya başlıyor.

Türkiye'de 16 Nisan'da gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi referandumu için oy verme işlemleri Avrupa'daki 6 ülkede yarın (27 Mart) başlıyor. Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İsviçre ve Danimarka'daki Türk vatandaşlar, pazartesi gününden itibaren halk oylaması için sandıklara gidebilecek.

Avrupa'da oy verilecek sandıklar başkonsolosluklar, başkonsolosluk bölgesinde ya da başkonsoloslukların belirlediği adreslerde kurulacak. Yurt dışında toplam 57 ülkede 120 temsilcilikte sandık kurulacak. Almanya'da 13 ayrı adreste kurulacak olan sandıklar Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münih, Münster, Nürnberg ve Stuttgart kentlerinde bulunacak. Fransa'da 6 temsilcilikte, Belçika'da 2, Danimarka'da 1, İsviçre'de 3, Avusturya'da 3 temsilcilikte oy kullanılabilecek. Oy verme işlemleri yerel saatle saat 09.00'da başlayacak ve 21.00'a kadar sürecek.

Yurt dışındaki seçmen sayısı 2 milyon 927 bin olurken, en fazla seçmenin bulunduğu ülkeler arasında ise 1 milyon 425 bin kişiyle Almanya birinci sırada yer alırken, 323 bin kişiyle onu Fransa, 251 bin kişiyle Hollanda, 136 bin kişiyle Belçika ve 107 bin kişiyle Avusturya izliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *