» 
»
 

Avrupa ile Türkiye arasında saat farkı bir saat azalacak

Avrupa halen Türkiye’nin kullandığı yaz saatine geçiyor. Avrupa ülkelerinde bu gece saatler 1 saat ileri alınacak. Bu uygulama ile Avrupa ile Türkiye arasındaki saat farkı da bir saat azalmış olacak.

Türkiye’de Bakanlar Kurulunun almış olduğu kararla 30 Ekim itibariyle yaz saati kalıcı yapılmıştı. 1973 yılından bu yana her yıl Mart ayında 1 saat ileri alınan saatler GMT+3 saat dilimine sabitlendi. Uygulama ile Ortadoğu ve bazı Afrika ülkelerinde saat farkları ortadan kalkarken, Avrupa ülkelerindeki saat farkı 1 saatten 2 saate çıkmıştı. Avrupa ülkelerinde 27 Mart Pazar günü saat 03.00’de saatlerin 1 saat ileri alınması ile Avrupa ülkeleriyle aradaki zaman farkı yine 1 saate inecek. Değişiklik sadece İngiltere’de oluyor. İngiltere ile saat farkımız 3 saatten 2 saate düşmüş olacak.

Türkiye’deki uygulamada işe gidenlerin karanlıkta gitmeleri , çocukların sabah ezanı okunmadan gece okula gönderilmesinden yakınan ailelerin ve özellikle UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçlarını gece geç vakitlerde izlemek zorunda olup ta uykusuz kalan sporseverlerin internet üzerinden  başlattıkları imza kampanyaları da sonuç vermemişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *