Avustralya 2020 yılında pasaport çilesine son veriyor

Avustralya'ya gitmek için uzun vadede seyahat planı içerisinde olanlar, 2020 yılı itibari ile pasaporta ihtiyaç duymayacak. Açıklamalara göre Avustralya, standart ID kartlarını, yüzleri, gözleri ve parmak izlerini algılayan biyometrik teknoloji ile değiştirme hazırlığı içerisinde.

Pasaport kuyruklarında saatlerce son vermek adına hayata geçirilmeye çalışılan bu yeni sistemde her şey planlandığı gibi giderse, başka ülkelerden Avustralya'ya ziyarete giden vatandaşlar, normal bir ülke vatandaşı gibi hava alanında herhangi bir kontrol noktasında takılmaksızın ilerleyerek ülkeye giriş yapabilecek.

Uzmanlar tarafından "Kesintisiz Yolcu" olarak adlandırılan sistemin, hava alanı işlemlerini daha hızlı yapmak için uygun hale gelebilmesi adına beş yıl süre ve 94 milyon dolar bütçeye sahip durumda. Yeni sistem ile beraber bu istasyonlar emekliye ayrılacak. İddialar göre, Canberra Hava Alanı'nda, Temmuz ayı itibari ile pilot program başlatılacak.

Henüz geliştirilme aşamasında olan biyometrik teknolojisi için önemli adımlar atmış olsa da birçok eksiği bulunmakta. Öte yandan bu sistem, mahremiyet savunucuları tarafından ciddi bir etik sorunu da ortaya çıkartıyor ve şu andaki kullanımların ırklara karşı ön yargılara sahip olduğu iddia ediliyor.

Bütün bir ülkenin göç sistemi için biyometrik teknolojisini kullanması, pek çok farklı tartışmayı başlatmakta. Ancak teknolojinin ucuzlaması ile beraber daha fazla kullanılmaya başlanacağı ve daha fazla alanda karşımıza çıkacağı kesin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *