Avustralya’da 1.7 metre uzunluğunda dinazor ayak izi bulundu

Avustralya’nın Dampier yarımadasında bulunan Walmadany bölgesinde, yaklaşık 140 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen kayalarda 1.7 metre büyüklüğünde dünyanın en büyük dinozor ayak izi buldu.

Alınan bilgilere göre Avustralya’nın Dampier yarımadasında bulunan Walmadany’da 'Jurassic Park' adı verilen bölgede, ekibiyle birlikte birçok başarılı araştırmaya imza atan Queensland biyoloji Bilimleri adına çalışmaları yürüten Dr. Steve Salisbury konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salisbury, Stegosauria’yı da dahil ederek değerlendirmede bulunup bulunan ayak izinin gezegendeki en büyük dinozorlar faunasını olduğunu kaydetti. Bulunan Sauropoda'nın ayak izlerinin 1.7 metreyi bulduğunu ifade eden Salisbury , ayak izlerinin bölgede yaşayan halk tarafından bulunduktan sonra kendilerini inceleme yapmaları için davet edildiğini ifade etti.

Salisbury ve ekibinin Walmadany bölgesinde 400 saat boyunca çalışarak dinozor izlerini belgelemesi sonucunda, bölgede sıvılaştırılmış doğalgaz merkezi yapılması için 2008 yılında gündeme gelen proje, hükümet tarafından iptal edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *