Ay tutulması 2017'de ilk kez bu gece gerçekleşecek

Türkiye'den de izlenebilecek olan 2017'nin ilk ay tutulması saat kaçta meydana gelecek merak edenler için işte detaylar...

Ay tutulması nasıl olur merak edenler için öncelikle belirtmekte fayda var. Ay ile Güneş arasına giren Dünya'nın Güneş'ten gelen ışınları engellemesi ile meydana gelen olaya Ay tutulması denir. 2017 yılında ilk ay tutulması ile bu gece gerçekleşecek. Ülkemizden de rahatlıkla izlenebilecek olan Ay tutulması TSİ 03.32'de başlayacak ve 05.55'te bitecek.
Amerika, Avrupa, Afrika, Grönland ve Batı Asya'dan da izlenebilecek olan Ay tutulması için pek çok gözlemci son hazırlıklarını yapıyor.

AY TUTULMASI NEDİR?
Ay, Güneş ve Dünya'nın birbirlerine göre konumları sonucu meydana gelen gök olaylarına Ay tutulması ya da Güneş tutulması denir. Güneşten aldıkları ışınları Ay ve Dünyanın yansıtması sonucu görünürler ve bu ışınlar engellendiğinde karanlığa gömülürler. Dünya çevresinde dönen Ay ile Güneş çevresinde dönen Dünya'nın Güneş'e dönük yüzleri aydıklıkken, diğer yüzleri karanlıktır. Ay ile Güneş arasına Dünya girdiğinde, meydana gelen gölge konisi nedeniyle Ay karanlıkta kalır ve bu olaya Ay tutulması denir.

Yarı gölgeli Ay tutulması, parçalı Ay tutulması ve tam Ay tutulması olmak üzere 3 çeşidi bulunan bu tutulmaların ilkince Ay dünyanın yarı gölge konisinden geçerken, ikincisinde Ay'ın bir kısmı Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Tam Ay tutulmasında ise Ay Dünya'nın tam gölge konisinden geçerek bize dönük yüzü kızıl renk olur. Bu süreçte Ay'ın yüzeyi Dünya atmosferini yansıtan bir aynı gibidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *