Ay ve Güneş tutulması ne zaman olacak?

Ay tutulmasının gerçekleşmesi ile gökyüzünde hem dolunay hem de kuyruklu yıldızın olması adeta görsel bir şölen yaşattı. Ay tutulmasının sonrasında gözler Güneş tutulmasına çevrildi. Peki, güneş tutuklması ne zaman olacak? Güneş tutulması nedir? Detaylar haberde...

Herkes tarafından merakla beklenen Ay tutulması 11 Şubat gecesi gerçekleti. Aynı gece içerisinde Ay tutulması, Dolunay tutulması ve Yeşil Kuyruklu Yıldız üçlemesinin olması, doğa tutkunları başta olmak üzere herkesi heyecanlandırdı. Ay tutulması Türkiye saati ile 01.32'de başladı.

Ay tutulmasının ardından gözler Güneş tutulmasına çevrildi. Güneş tutulmasının ne zaman gerçekleşeceği merak edildi. Güney tutulması bu yıl Şubat ayında meydana gelecek. 26 Şubat Pazar günü gerçekleşek Güneş tutulması bu kez Halkalı Güneş tutulması olacak. Güney Amerika'nın güneyi, Antarktika, Pasifik Okyanusu'nun güneyi, Afrika'nın güneyi ve Atlantik Okyasunu'nun güneyinden izlenebilecek Halkalı Güneş Tutulması yaklaşık 1 dakika 18 saniye sürecek.

Dünyanın, güneşin ve ayın aynı doğruya gelmesi sonucunda ayın gölgesinin yeryüzüne düşmesi sonucunda Güneş Tutulması meydana gelmektedir. Bu şekilde ay, güneş ve dünyanın arasına girer ve ışığı kesmesi ile her yer karanlık olur.

Kendi yörüngesinde dolanan ay, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer ve bu durum Ay Tutulması olarak değendirilir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *