» 
»
 

Ayak kokusuna kesin çözüm! Siyah çay ve sirke

Çeşitli sebeplerle günlük hayatta oldukça karşılaşılan ayak kokması sorununun giderilmesi için Medical Park Tarsus Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dönmez altın değerinde önerilerde bulundu.

Uzm. Dr. Dönmez piyasada çeşitli markalarda satışa sunulan çeşitli ilaçlar, spreyler ve ayağın hava almasına yardımcı olan ayakkabıların yanı sıra, hemen hemen hepimizin evinde bulunan doğal ürünlerle de bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini ifade etti.

Siyah çayın içeriğinde bulunan tannik asitin ayakta oluşan bakterilerin yok edilmesinde son derecede etkili olduğunu belirten Uzm. Dr. Dönmez bu kür için, yarım litre suya iki poşet siyah çay ekleyip, 15 dakika kaynatarak demledikten sonra soğuyan çayın içerisinde ayakların yarım saat bu suda bekletilmesi ve bir hafta boyunca bunun uygulanması gerektiğini belirtti.

Öte yandan antibakteriyel olarak kullanılmaya başlanan sirkeli su hususuna da değinen Dönmez, ayakları sirkeli suda kısa bir süre bekletmek ya da sirkeli su ile yıkamamanın da ayak kokusunu geçirmek adına uygulanabilecek doğal yöntemler arasında olduğunun altını çizdi.

Ayak kokusunun nedeni olarak da terleyen ayaktaki bakterilerin bir çeşit gaz üretmesi olduğunu ifade eden Dönmez, temizlik, doğru çorapları seçmek, doğru ayakkabı seçimi, ayakkabı değiştirmek, bakterileri öldürmek, ayakkabıları yıkamak, çıplak ayakla dolaşmak gibi hususlarında ayak kokusunun önüne geçeceğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *