» 
»
 

Ayam Cemani cinsi kara tavuğun fiyatı dudak uçuklattı

Endonezya'da yetişen ve ibiğinden ayaklarına kadar her yeri siyah olan Ayam Cemani (kara tavuk) cinsi tavuklar neredeyse servet değerinde...

Endonezya kökenli Ayam Cemani cinsi kara tavuklar, kapkara renkleri ile birlikte gün geçtiktçe daha da çok dikkat çekmeye başladı. Genetik bir mutasyon nedeni ile ibiğinden, yüzünden ayağına hatta iç organlarına kadar siyah olan bu tavukların yalnızca kanları ve yumurtaları normal tavuklar ile aynı renkte.

Bu tavukların bu denli siyah olmasının nedeni, Asya'da patlak veren ve zamanla Avrupa'ya gelen bir çeşit gen mutasyonu olarak ifade ediliyor. Bu mutasyonun, Cemani tavuklarının diğer tavuklardan on kat daha fazla melanin üretmesine neden olduğu belirtiliyor. Bilim adamları, insan derisinde, saçında ve beyninin bazı bölgelerinde de yer alan koyu pigmentler olan melaninlerin fazlalaşması anlamına gelen fibromelanos adı ile anılan genetik durumun herhangi bir zararı bulunmadı belirtiliyor.

Ayam Cemani tavuklar 2 kilo, horozları ise 2,5 ile 3 kilo arasında oluyor. Bir dönem Amerika'da 2 bin 500 dolardan bu tavukların satıldığı öğrenildi. Ana vatanı Endonezya olan Ayam Cemani tavuklarının Endonezya'da büyülü olduğuna yönelik bir inanç bulunuyor. 12. y.y.'dan bu yana Endonezya efsanelerinde yer aldığı da aktarıldı. Kar atavukların, sahiplerine güç ve servet verdiği, şans ile iyilik getirdiği düşünülüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *