» 
 

Ayder yaylasında bulunan 158 kaçak yapı için yıkım kararı alındı

Karadeniz bulunan yayla turizminin bel kemiği Ayder yaylası bölgede konaklama imkanını arttırmak amacı ile yapılan binalar nedeni ile bozulmaya başladı. Bu duruma engel olmak amacı ile bölgede 158 kaçak yapının yıkımına karar verildi...

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin yüksek kesimlerinde yer alan son dönemde Arap turistlerinde yoğun ilgisine maruz kalan Ayder yaylası 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilerek bu tarih itibari ile turizm işletmecileri içinde hedef bölge olmuş ve çarpış yapılaşma da başlamıştı. 1994 yılı itibari ile Milli Park, 1998 senesinde de ise Doğal SİT alanı olarak belirlenmesi ile koruma altına alınmak istenen bu eşsiz yayla, 2006 yılında alınan kararı ile ’Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ oldu.

Bunca alınan kararlara rağmen koruma amaçlı imar planının yapılmaması sebebi ile kaçak inşaatların devam etmesi sonrasında da gittikçe bozulmaya başladı. Doğar ortamına uygun olarak kontrollü bir şekilde inşaa edilmesi gereken ahşap binalar yerine beton ve kaçak yapılar yükselmeye başladı. Bu sebeple para ve hasip cezası alan işletmecilerin yinede önüne geçilemedi. Yaşananlar nedeni ile günden güne bozulan doğal yapıyı kuryarma girşiminde bulunan Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i hakkında yapılan incelemeler sonrasında yıkım kararı aldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *