» 
»
 

Aydın Doğan hakkında duruşmaya zorla getirilme kararı

Örgütlü olarak Petrol Ofisi'nde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiasına ilişkin aralarında Aydın Doğan ve Ersin Özince'nin de bulunduğu 47 sanığın yargılandığı dava sürüyor. İş adamı Doğan hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı çıkarıldı.

İşadamları Aydın Doğan ve Ersin Özince'nin de aralarında bulunduğu 47 sanığın yargılandığı Petrol Ofisinde örgütlü olarak akaryakıt kaçakçılığı iddiasına ilişkin davada Doğan hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirme kararı çıkarıldı. Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, Yahya Üzdiyen ve Ali İhsan Karacan dahil 12 tutuksuz sanık ve tarafların avukatlarının katıldığı dava duruşması İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Savunma ve taleplerin alınmasının ardından mahkeme heyeti ara kararı açıkladı ve Aydın Doğan hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı çıkarılmasına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun hazırladığı iddianamede POAŞ'ın 2001 ile 2008 yılları arasında Türkiye'ye akaryakıt ithalatı sırasında Gümrük Birliği olmayan ülkelerden yapılmasına rağmen birlik üyesi İngiltere'den yapılmış gibi gösterildiği, sahte belge ibrazı ile vergi muafiyeti sağlandığı, vergi kaçırıldığı ve devletin POAŞ tarafından zarara uğratıldığı iddia ediliyor.

İddianamede iş adamları Aydın Doğan ve Ersin Özince hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından 8 yıl 6 aydan 24 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. İş kadını Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in de aralarında bulunduğu 45 sanık hakkında ise "örgüte üye olmak", "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından 7 yıl 6 aydan 21 yıl altışar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *