» 
»
 

Aydın'da elektrikli otobüs devri başladı!

Aydın'da elektrikli otobüsler seferlere başladı. Aydın Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımı daha modern ve çevreci bir hale getirmek için başlattığı proje kapsamında kullanıma başlanan elektrikli otobüsler vatandaş tarafından oldukça ilgi gördü!

Aydın'da şehir içi ulaşımda daha modern ve çevreci bir hal oluşması için başlatılan proje kapsamında kullanıma başlanan elektrikli otobüsler büyük beğeni topladı. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde yüz elektrik otobüsü 1 ay süre için denenmek üzere kullanıma sunuldu.

Hali hazırda kullanılan dizel motorlu toplu taşıma araçlarına göre hem çevreye CO2 salınımı yapmayan hem de üzerindeki elektrikli motorunu frenlemede destek olarak kullanarak adeta bir jeneratör gibi çalıştırıp enerjiyi geri kazanarak elektrik depolarını tekrar şarj ediyor ve daha uzun menzillerde ulaşım sağlayabiliyor. 2 saatlik şarj ile 200 kw elektrik şarj kapasitesine sahip araç, klima ve ışıklandırmalar ile birlikte 200-300 km arasında mesafe yol alabiliyor. Sefer sonu beklemelerde ise kısa süreli şarj edilerek menzil daha da arttırılabiliyor.

Özellikle temiz çevre anlayışı ile araçta kullanılan günej enerjisi, rüzgar enerjisi ya da jeotermal enerjiden elde edilen enerji ile tamamen 0 emisyona sahip olabiliyor. Kullanılan dizel motorlu araçlara göre motor gürültüsü ve sarsıntısı olmadığı için hem konforlu bir yolculuk sağlıyor hem de çevreyi temiz tutmaya katkı sağlıyor. Bu sayede de aracın kullanım ömrü de dizel motorlara göre yüzde 50 daha fazla.

Araç, alçak taban olu ayarlanabilir süspansiyon sistemi ile engellilerin binmesi için oldukça uygun. Elektrik motorları direk olarak arka tekerleklere bağlı olduğu için araçtan aynı anda iki engelli vatandaş yararlanabiliyor. 10.7 m uzunluğa sahip araç toplam 80 kişilik. Bir kıyaslama yapıldığında akaryakıt bakım ve kullanım ömrü göz önünde bulundurulduğunda yıllık araç başına en az 40 bin euro tasarruf sağlayabiliyor. 

Çevre ve hava kirliliğini önleyen konforlu ve gürültüsüz yolculuk yapan Aydın halkı tarafından tam not alan elektrikli otobüsler vatandaş tarafından yoğun ilgi görüyor. Elektrikli otobüsler Aydın caddelerinde yol alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *