» 
»
 

Aydın'da sıcaklık 49 dereceyi buldu!

Son 76 yılın en sıcak günlerini yaşayan Aydın’da termometrelerde dün ölçülen derece herkesi şok etti. Çöl sıcaklarının yaşandığı şehir merkezindeki termometre 49 dereceyi gösterirken vatandaşlar bunaltıcı sıcaklıklar nedeniyle zor saatler geçirdi.

Aşırı sıcaklar nedeniyle yaz aylarının oldukça zorlu geçtiği Türkiye’nin en sıcak illerinden Aydın’da Vali Ömer Koçak da hamile ve kronik hastalar için 2 gün idari izin verdi. Doktorların uyarı üzerine uyarılar yaptığı şehirde, zorunlu haller dışında kesinlikle sokağa çıkılmaması istenirken, vatandaşlar da evlerinde kalmayı tercih etti.

Dün sabah saatlerinde 42 derece olarak ölçülen Aydın’da öğleden sonra 49 dereceye çıkan sıcaklıklar ile son 76 yılın en yüksek değerlerinin yaşandığı belirtiliyor. Meteoroloji Müdürlüğü yaptığı açıklamalarda bu kadar yüksek sıcaklıkların en son 40’lı yıllarda yaşandığı ve o zamandan beri böyle sıcaklıkların oluşmadığı belirtiliyor.

Bunaltıcı sıcaklıklar nedeniyle klima ya da vantilatör ile evlerinde serinlemeye çalışan vatandaşlardan bir kısmı Kuşadası, Didim gibi deniz kenarı ilçelere, bir kısmı ise yaylalara akın etmeye başladı. Yapılan uyarıları dikkate alarak çok fazla gündüz saatlerinde dışarı çıkmamayı tercih eden Aydınlılardan hayvan severler de kapılarının önüne bir kap su koymalarını istedi.

Sıcak çarpmasına karşı uyarılan vatandaşlar için kötü haber ise alınan bilgilere göre hava durumunun hafta boyunca böyle olacağı yönünde. Zira Aydın’da sıcaklık bugün sabah saatleri itibariyle bile 35 dereyi bulmuş durumda.

İstanbul ve Ankara dahil toplam 14 il için ilerleyen günlerde sıcaklık artışları bekleniyor. Denizli , Manisa, İzmir, Adana, Muğla, Balıkesir, Edirne, Bursa, Antalya, Afyonkarahisar ve Uşak’ta rekor sıcaklıkların yaşanması beklenmekte. İlk haftası serin geçen Ramazan ayının ikinci haftası itibariyle Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası 5 bölgede etkisini gösterecek ve artarak devam edecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *