» 
»
 

B12 eksikliğine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan öneriler

Show TV ekranlarında hafta içi her gün saat 09.30'da yayınlanan Zahide Yetiş'le programına katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, B12 ektikliğine ne iyi gelir? Lahana turşusu tarifi ve tiroide iyi gelen bitkisel çözüm yollarını ele alıyor. İşte detaylar...

Zahide Yetiş'le programının konuğu Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, B12 ektikliği olan kişiler için ev yapımı doğal lahana turşusu tarifini veriyor. Öte yandan tiroidi olanlar için bitkisel önerilerde bulunuyor. Suda çözülen vitamin B12, vücut tarafından kullanıldıktan sonra arta kalanlar idrar yolu ile dışarıya atılıyor. Metabolizma için oldukça önemli olan B12 vitamini, sindirim siteminin sağlığını ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Vücutta kan hücreleri ne kadar oluşursa kişi de kendini o kadar enerjik ve zinde hisseder. Cilt, sindirim, beyin, saç, tırnak sağlığı için B12 baş roldeki vitaminler arasındadır. B12 vitamini ektikliği aynı zamanda kan ektikliği demektir. B12 lahana turşusunun B12 vitamini ektikliğine birebir olduğunu anlatan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sıradışı bir lahana turşusu tarifi veriyor.

B12 LAHANA TURŞUSU TARİFİ

B12 ektikliği için yapılan bu özel turşu için gerekli malzemeler, geniş kâse, kavanoz, tülbent ya da temiz bez, lastik ya da ip, taze lahana, kimyon tohumu, kaya tuzudur. Lahanalar ince ince doğrandıktan sonra kase içerisine alınır. Ardından içerisine 1 tepeleme yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı kimyon tohumu ekleniyor. Lahanalar iyice harmanlanıyor. Kavanoz içerisine iyice yoğurulduktan sonra konulan turşuyu, bir taş, tahta ya da el yardımı ile iyice bastırarak kavanoza sıkıştırıyor. Sonra ağzı tülbent ya da bez parçası ile kapatılıp, lastik ya da ip ile kenarları sıkıştırılıyor. Bu özel turşu için kesinlikle kavanozun kapağının kapatılmaması gerekiyor. 5-6 saat sonra lahana fermantasyon olarak suyunu bırakacaktır. Bir haftaya kadar lahana turşusu olmuş olacaktır. B12 açığını kapatmak için bu turşu mucizevi bir ilaçtır.

TİROİDE BİTKİSEL ÇÖZÜM

Yavaş çalışan ya da hızlı çalışan tiroid için ise önerilerde bulunan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sabah öğle akşam bir tutam dereotu tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Tiroid hastaları için bitkisel önerilerde bulunan Saraçoğlu, ister yavaş ister hızlı çalışan tiroidi, dereotu dengeliyor. Yavaş tiroidi hızlandırıyor. Hızlı çalışan tiroidi yavaşlatıyor. Öte yandan yoğurt otu da tiroid problemine iyi geliyor. 5-6 gram yoğurt otunu demlendirip içtikten sonra tiroid dengelenmiş oluyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *