» 
»
 

B12 vitamini eksikliği neden olur? Belirtileri ve tedavisi...

Kişinin yaşam kalitesini negatif olarak etkileyen ve tedavi edilmediği takdirde daha da kötü sonuçlar doğurabilen B12 ektikliği ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu nedenle uzmanlar B12 ektikliğinin neden olduğu, belirtileri ve tedavisi hususunda kişilerin bilinçlenmesi gerektiğini bildiriyor.

B12 vitamini sinir ve beyin sisteminin normal olarak çalışmasına yarar sağladığı gibi aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin de yapımında büyük bir görev üstlenmektedir. B 12 vitamini diğer vitaminler gibi vücutta kendiliğinden üretilemez ve gıdalardan alınması şarttır. Bu durumda B 12 vitamini içermeyen besinler tüketildiğinde büyük bir ektiklik meydana gelir. Kimileri ise B 12 vitamini içeren besin gruplarını çokça tüketiyor ise de bu ektikliği bir türlü gideremez. Çünkü bazı kişilerde vitamin emilimi sindirim sistemi bozukluğu ve hastalıklarından dolayı B 12 vitamini karşılamaz.

Peki B 12 vitami ektikliğinin belirtileri nelerdir? Bu vitamin bahsi geçtiği üzere hem sinir ve beyin sistemini hem de kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle bütün bu gerekli ve bir o kadarda önemli sistemleri sağlayan B 12 vitaminin ektikliğinde bir takım ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Genellikle B 12 vitamini ektikliği olan kişilerde iştahsızlık, halsizlik, çarpıntı, yorgunluk, cilt renginde solukluk, hafıza ve algıda zayıflık ile kilo kaybı gibi durumlar oluşur. Bunların haricinde görme bozuklukları, kulak çınlaması, kol ve bacakta uyuşmalar, gerginlik, depresyon da B 12 ektikliğinde oluşabilir.

B 12 ektikliğinin tedavisi ise mümkündür. Hafif ektiklik durumlarında B 12 vitamini içeren besinler doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bu durum az olan ektikliği giderebilir. Ancak beslenmenin ötesinde bir tedavi yapılması söz konusu olursa ağız yolu ile alınan B 12 vitamini hapları ya da iğne takviye edilebilir. Bu tedavi yöntemleri ile ektiklik giderilebilir. Ancak tedaviye başvurmayan kişilerin devamlı olarak takviye alması gerekebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *