» 
»
 

Bacak bacak üzerine atma hareketi fıtığa davetiye!

Günümüzde birçok insanın rahat olduğu gerekçesi ile bacak bacak üstüne atarak yaptığı oturma hareketi, fıtık için davetiye hazırlıyor. Alanındaki uzmanlar, ağır yük taşımanın ya da fazla kilonun bel için verdiği zararın bacak bacak üstüne atarak da oluşabildiğini açıklıyor. İşte detaylar..

Alanında uzman doktorların açıklamalarına göre sürekli yaptığımız hareketlerden olan bacak bacak üstüne atma hareketi, tıpkı ağır yük taşımak kadar fıtığa yaklaştırıyor. Günümüzde gittikçe çoğalan bel ağrısı dendiğinde akla gelen ilk şeyin fıtık olduğunu iddia eden uzmanlar, toplum içinde sakroiliak eklemleri hakkında bilgisahibi olan kişilerin çok az olduğunu belirtti.

Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, sağrı kemiği ve leğen kemikleri arasında bulunan bu eklemlerin fonksiyonlarının bozulması nedeni ile şikâyetçi olunan ağrının çoğunlukla bel ve kalça bölgesinde oluştuğunu belirtti. Sakroiliak sendromundan şikayetçi olan hastada, ağrının genellikle bacak ve kalça kısımlarında yoğun olduğunu vurgulayan Doktor Şehabettinoğlu, bacaklar arasında boy farkı oluşma riski, sıkça burkulma ve yürümede bozukluk yaşanabileceğini belirtti. 1 santimetrenin vücut tarafından tolere edilebildiğini fakat daha fazlasının pelvisin bir tarafının yukarı kalkmasına sebep olduğunu açıklayan Şahabettinoğlu, vücutta denge problemi yaratacağını da ekledi.

İstatistiklere göre, şikâyeti olmadığını iddia eden insanlarda yaklaşık %20'sinin bacakları arasında boy farkı olduğunu belirten Şahabettinoğlu, bacak boyundaki eşitsizliğin anatomik ya da fonksiyonel olduğunun doktorlar tarafından kısa sürede tespit edilmesinin gerektiğini vurguladı. Ayrıca duruşda oluşan bozukluğun zincirleme şekilde ilerlediğini belirten Uzman Doktor Ali Şahabettinoğlu, zamanla bel fıtığı, skolyoz, çene sorunları, boyun fıtığı, migren veya ptikolojik sorunlar yaratabileceğini de ekledi.

Boyun ve bel fıtığının %98’ini elle tedavi edilebileceğinin altını çizen uzman doktor, manipülasyonun masaj ile karıştırılmaması gerektiğini de belirtmeyi ihmal etmedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *