Bağırsak kanseri ile antibiyotik kullanımının ilişkisi olduğu ortaya çıktı

Erişkinlik döneminde uzun süreli antibiyotik kullanımının bağırsak kanseri riskini artırabileceğini belirten bilim adamları antibiyotik kullanımı konusunda uyarıda bulunuyor.

Gut dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre erişkinlik döneminde uzun süreli antibiyotik kullanımı bağırsak kanseri riskini artırıyor. Yetişkinlerde uzun süreli antibiyotik kullanımı sonucu bağırsak kanseri öncülerinin gelişme ihtimali ortaya çıkaran araştırmada, fiziksel aktivite azlığı, yetersiz meyve ve sebze tüketimi, obezite ve alkol kullanımının da riski artırdığına işaret edildi. Bağırsaklardaki bakteri sayısının ve cinsinin uzun süreli antibiyotik kullanımına bağlı olarak arttığı belirtilen araştırmada metabolik ya da patolojik süreçlerin tetiklendiği, bağırsak florasının etkilendiği belirtildi.

Hemşire Sağlık Çalışması projesinde 1976 yılından beri 121 bin 700 ABD'li hemşire takip edildi ve 30 ila 55 yaşında olan hemşireler 2 yılda bir genel demografik bilgileri, yaşam tarzları ve alışkanlıkları, tıbbi geçmiş ve hastalık gelişimini belgeleyen anketler doldurdu. Ayrıca 4 yılda bir hemşirelerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili de birer anket dolduruldu ve sonuçlar analiz edildi. Elde edilen verilere göre 60 yaş üzeri 16 bin 642 kadının 2004 ve 2010 yılları arasında en az bir kez kolonoskopi geçirdikleri tespit edildi.

Araştırmada 1095 kişiye bağırsak kanseri öncesinde iyi huylu tümörler olarak görülen adenom teşhisi konulduğu da belirlenirken, son 4 yıl içinde antibiyotik kullanımının bağırsak kanseri ile ilişkili olmasa da geçmişteki uzun süreli antibiyotik kullanımının ilişkili olduğu ortaya çıktı. Adenom teşhisi konulanların yüzde 36'sının 20-30'lu yaşlarında 2 ay ya da daha uzun süre antibiyotik kullandıkları belirlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *