» 
»
 

Bağışıklığı güçlendiren gıdalar ile sonbahara hazır olun

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile vücudumuz hastalıklarla savaşmakta zorlanıyor. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? İşte uzmanından tavsiyeler...

Yaşlılık ya da yetersiz beslenme gibi sebeplerle bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda bakteri ve virüslere karşı direnci düşen vücudumuz hastalıklarla nasıl savaşacak? Dr. Orçun Orhun, bağışıklığı güçlendiren yiyecek ve içeceklerin neler olduğunu anlatarak sonbaharda kendini gösteren virüs ve bakterilere karşı nasıl korunacağımızı açıkladı.

Dengeli beslenin!
Vücuda gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratın alınmasının önemli olduğunu belirten Dr. Orçun, sadece sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ile vücudun çalışma mekanizmasının bozulduğunu, vitamin ve minerallerin protein, esansiyel yağ asitleri ve karbonhidratla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Hazır gıda tüketmeyin!
Haftada 3 kez balık tüketilmesi gerektiğini belirten Orçun, yüksek kalorili ve tuz, yağ şeker oranları dengesiz olan hazır gıda tüketiminden de uzak durulması gerektiğini kaydetti. Beslenmede önemli olanın vücudun ihtiyacı kadar tüketmek olduğunu kaydeden Orçun, kısa sürede fazla miktarda tüketilen vitamin ve minerallerin de zararlı olacağını ifade etti.

Mor meyve suyu faydalı!
Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan A vitamini eksikliğini gidermek için havuç ve karalahana tüketimi önemli. Pancar, kırmızılahana, limon ve havucu katı meyve sıkacağında meyve püresi yaparak tüketmenizi öneren Orçun, bu sayede bol bol A vitamini alabileceğinizi bildirdi.

Migrenin doğal ilacı magnezyum!
Baş ağrısının tedavisinde önemli bir yeri olan magnezyum için Dr. Orçun, yarım ananas, yapraklı yeşillikler, bir kereviz, limon ve zencefil ile karıştırarak tüketilmesini önerdi.

Vitamin bombası!
Lahana, sarımsak, maydanoz, yeşil elma, zencefil, limon ve salatalıktan oluşan meyve suyunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için tam bir vitamin bombası olduğunu kaydeden Orçun, bunun yanı sıra sigara, alkol ve şekerden uzak durarak antioksidan içeriği zengin gıdalar tüketilmesi gerektiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *