» 
»
 

Bağışıklık sisteminizi baharatlarla güçlendirin

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral yemekleri lezzetlendiren baharatların bağışıklık sistemini üzerinde de önemli etkileri olduğunu açıkladı.

Ülkemizde taze olarak ve hemen hemen her çeşidini bulabileceğimiz baharatlar yaşamımızda hem yemeklerimizi tatlandırabilmek hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek büyük bir önem taşımaktadır.

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral özellikle kışın tüketilmesi gereken bu özel bitkiler sayesinde kışın artan enerji ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra tatlı ihtiyacımızı baskılayarak fazla kilolara yol açan şeker ihtiyacımızı kontrol edebileceğimizi ifade etti.

Özyaral, özellikle bazı baharatların mikroplarla savaşma açısından vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiğini, metabolizmayı hızlandırdığını ve diyabet tedavisi esnasında önemli bir destekleyici olduğunu ifade etti.

Bu özel baharatları okuyucularımız için açıklayan Özyaral, Kırmızı Biberin metabolizmayı hızlandırarak, kanser hücreleri ile savaştığını, kimyonun bağırsak şikayetlerine iyi geldiğini, karabiberin ateş düşürücü ve idrar söktürücü özelliğe sahip olduğunu kaydetti.

Ayrıca zerdeçalın karaciğer temizleme görevi yaptığını ve zihni güçlendirdiğini ifade eden Özyaral, zencefilin enerji verdiğini biberiyenin kalbi koruduğunu kekiğin bağışıklık sistemini desteklediğini vurguladı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *